RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zwierzęta domowe Skripala nie żyją

Rzecznik nie podał czy zwierzęta były zarażone. będzie przeprowadzona sekcja zwłok (fot. REUTERS/Hannah McKay)

– Kot i dwie świnki morskie, które należały do byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala, zostały znalezione martwe – poinformował rzecznik brytyjskiego ministerstwa ds. ochrony środowiska. Nie wiadomo, czy zostały otrute, czy zdechły z głodu.

Ambasador Rosji przy ONZ: Wielka Brytania igra z ogniem i będzie tego żałować

– Niemożność ustalenia przez brytyjskich ekspertów źródła, skąd pochodził środek, którego użyto podczas incydentu w Salisbury, czyni bezpodstawnymi...

zobacz więcej

Miesiąc po próbie otrucia Skripala i jego córki Julii w Salisbury na południowym zachodzie Anglii los zwierząt domowych byłego oficera GRU, który przeszedł na stronę Brytyjczyków, został podany do wiadomości publicznej.

– Gdy weterynarz uzyskał dostęp do domu Skripala, dwie świnki morskie już nie żyły – powiedział agencji AFP rzecznik resortu środowiska. – Kota także znaleziono w ciężkim stanie i weterynarz podjął decyzję o uśpieniu zwierzęcia, by zakończyć jego cierpienia – dodał.

Rzecznik nie wyjaśnił, czy śmierć zwierząt nastąpiła na skutek otrucia czy z głodu; nie były one karmione.

Ambasada Rosji w Londynie twierdzi, że Skripal miał też drugiego kota, o którym jednak nie wspomniał przedstawiciel brytyjskiego ministerstwa. – Gdzie są zwierzęta, w jakim są stanie? – pytała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. – Mówimy o żywych istotach i jeśli użyto toksycznych substancji, to istoty te musiały cierpieć – dodała.

Media w Wielkiej Brytanii w ostatnich dniach odnotowywały niespodziewany spór między Londynem a Moskwą o dostęp do zwierząt domowych Skripala. Rosyjscy dyplomaci twierdzili, że ich przebadanie mogłoby wnieść nowe informacje do sprawy.

źródło:

Zobacz więcej