RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Fundacja nie otrzymała żadnych prezentów od PiS”. O. Rydzyk o kampanii PO

Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk dowodzi, że jest obiektem ataków (fot. TT/Skrybik)
Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk dowodzi, że jest obiektem ataków (fot. TT/Skrybik)

To jest zwykłe kłamstwo. Wrogów Kościoła i wrogów Polski denerwuje to, że mamy głos, na który oni nie mają wpływu – ocenił w rozmowie „Naszym Dziennikiem” dyrektor Radia Maryja, o. Tadeusz Rydzyk. Odniósł się w ten sposób do akcji billboardowej Platformy Obywatelskiej, która zarzuca mu wzięcie 94 mln dotacji od rządu PiS.

Fundacja o. Rydzyka ma dostać 27 mln zł za odwiert geotermalny

Miliony złotych dostanie Fundacja o. Tadeusza Rydzyka za odwiert geotermalny w Toruniu – podało Radio ZET. Przygotowywana jest ugoda między...

zobacz więcej

Duchowny wskazał, że ataków doświadcza od początku istnienia Radia Maryja. – Ostrzegał mnie przed tym szwajcarski ksiądz, który powiedział: „Tadeusz, oni ciebie zabiją!”. Zaskoczony tym zapytałem: „A w jaki sposób?”. „Odbiorą ci przez media dobre imię. Oni ci tego nie darują. Ja ich znam” – opowiada redemptorysta.

O. Rydzyk relacjonował, że „te ataki rozpoczęła gazeta »Nowości«, publikując pierwszy artykuł pt. »Duchy Radia Maryja«, przyłączyła się »Gazeta Wyborcza«, rozgłośnie radiowe”. – Atakowali i atakują nas cały czas przeróżnymi kłamstwami, a najbardziej tym, jaki to rzekomo jestem bogaty – tłumaczy.

Tysiące ataków

Według zakonnika „to wszystko miało służyć temu, żeby zniechęcić ludzi, żeby nie utrzymywali naszych katolickich mediów”. – Oni chcą ludziom wmówić, że my, bracia, opływamy w luksusy kosztem naszych darczyńców – ocenił. Wskazał przy tym, że „notujemy rocznie około trzech tysięcy takich wypowiedzi w różnych gazetach: lokalnych, ogólnopolskich, zagranicznych”.

Na uwagę dziennikarza, że PO oskarża go przede wszystkim o to, że państwo przekazało kilkadziesiąt milionów złotych na rzecz Geotermii Toruńskiej, o. Rydzyk odpowiedział: „Fundacja Lux Veritatis nie otrzymała żadnych prezentów od rządu PiS”. – 26 mln zł przyznał nam sąd, który zaakceptował ugodę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – przypomniał.

Jak dodał, gdy rządziła Platforma, NFOŚiGW cofnął „legalnie przyznaną dotację na geotermię”. W jego ocenie fundacja została skrzywdzona. – Musiała wziąć kredyt na sfinansowanie inwestycji i dlatego wytoczyła proces, który wygraliśmy – wyjaśnił. – Wzięliśmy też pożyczkę na wysoki procent na rozwój geotermii, więc nie są to żadne darowane pieniądze – zaznaczył duchowny.

Komentując wyliczenia PO dotyczące pieniędzy, jakie otrzymała Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, dyrektor Radia Maryja tłumaczył, że „uczelnia wygrywa normalne konkursy, m.in. na kształcenie medialne prokuratorów i sędziów”.

– Jeżeli występujemy w konkursach, to chcemy mieć takie same prawa jak inni. Odmawianie praw katolikom jest wbrew zasadom demokracji. A jeżeli uczelnia wygrywa w konkursach, to dobrze świadczy o jej poziomie – argumentował o. Rydzyk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej