RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jarosław Kaczyński: Szanse na zakończenie sporu z KE oceniam na 80 proc.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński liczy na reparacje ze strony Niemiec i Rosji (fot. Shutterstock/sashk0)
Prezes PiS Jarosław Kaczyński liczy na reparacje ze strony Niemiec i Rosji (fot. Shutterstock/sashk0)

– Planujemy dokonać uzgodnionych z Komisją Europejską zmian w przepisach dotyczących sądownictwa – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z „Gazetą Polską”. Jego zdaniem szanse na zakończenie sporu Polski z Komisją ws. praworządności wynoszą 80 proc. – Może się to stać niebawem – ocenił.

PiS złożył w Sejmie projekt noweli ustawy o Sądzie Najwyższym

We wtorek po południu odbyło się „robocze” Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN zwołane przez I prezes SN prof. Małgorzatę Gersdorf. Ciąg dalszy...

zobacz więcej

Kaczyński zapytany o ocenę szans na porozumienie Polski z Komisją Europejską oświadczył, że z informacji, którymi dysponuje, „wynika, że to porozumienie jest możliwe”. – Planujemy dokonać zmian w prawie uzgodnionych z KE – zapowiedział, dodając, iż nie jest to łatwe, „ale unormowanie sytuacji tego wymaga”.

PiS złożyło w Sejmie projekty dotyczące nowelizacji ustaw: o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i o Trybunale Konstytucyjnym. Projekt dotyczący przepisów o TK przewiduje, że prezes Trybunału zarządza ogłoszenie trzech nieopublikowanych wyroków TK z 2016 r. w terminie siedmiu dni od wejścia w życie tej nowelizacji.

Z kolei projekt zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i SN zakłada m.in. dwustopniową procedurę konsultacji przy odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu - minister sprawiedliwości najpierw zasięgałby opinii kolegium sądu, a jeżeli ta byłaby negatywna, zwracałby się do KRS. W projekcie PiS zaproponowano też zrównanie wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów dla kobiet i mężczyzn do 65 lat.

Mularczyk: Szacunkowe reparacje wojenne od Niemiec – 850 mld dolarów

Waloryzując powojenny raport o stratach wojennych np. o wartość dolara, mówimy o kwocie 850 mld dolarów – tyle według posła Arkadiusza Mularczyka...

zobacz więcej

Możliwy przełom

Do inicjatywy posłów PiS „z najwyższą sympatią” odniósł się szef KE Jean-Claude Juncker. Nie chciał jednak przesądzić, czy propozycje te mogą oznaczać przełom w sporze między polskimi władzami a Komisją dotyczącym praworządności. Zapowiedział, że kierowana przez niego instytucja będzie analizować to, co zostanie uchwalone przez polski parlament.

Prezes PiS skomentował także sprawę nowelizacji ustawy o IPN, która wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela i USA. Stwierdził, że w tym przypadku sprawa „nie jest taka prosta”.

– W tle jest także kwestia roszczeń, bo chociaż może nie ma bezpośredniego związku między tymi sprawami – chcę wierzyć, że go nie ma – to jednak zbieżność czasowa jest oczywista. Chodzi o mienie obywateli RP narodowości żydowskiej, którzy zginęli z rąk Niemców w czasie wojny i nie pozostawili spadkobierców – zaznaczył Kaczyński. – Co do samej nowelizacji ustawy o IPN mogę powiedzieć tyle, że jest ona obowiązującym w Polsce prawem. Nie wiem, jaką decyzję podejmie Trybunał Konstytucyjny, zobaczymy – dodał.

Kaczyński został spytany również o kwestię reparacji. Podkreślił, że „w żadnym wypadku nie możemy zaakceptować sytuacji, w której nie otrzymaliśmy rekompensaty nie tylko za niemieckie zbrodnie, lecz także za skutki działań ZSRS wobec Polski, na które Zachód się zgadzał”.

źródło:
Zobacz więcej