RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Szef włoskiego MSZ: ISIS na łodziach z migrantami. To realne zagrożenie

Europa zmaga się z kryzysem migracyjnym (fot. PAP/EPA/Javier Martin)
Europa zmaga się z kryzysem migracyjnym (fot. PAP/EPA/Javier Martin)

Minister spraw wewnętrznych Włoch Marco Minniti ostrzegł, że na łodziach z migrantami mogą być bojownicy Państwa Islamskiego. - To realne zagrożenie. Trwa ich indywidualna ucieczka z frontów walk - przyznał.

Włochy: Roczne wydatki na migrantów to 1,7 mld euro

Włochy wydały w 2016 r. na sfinansowanie pobytu migrantów w ośrodkach w całym kraju 1,7 mld euro, przy czym z Unii Europejskiej otrzymały na ten...

zobacz więcej

– Gdybyście rok temu zapytali mnie, czy możliwe jest to, że zagraniczni bojownicy wmieszają się w fale migrantów, odpowiedziałbym „nie”, bo wtedy, przy całym ryzyku z tym związanym, wyższych rangą członków IS nie wysyłano do Europy w ten sposób” – powiedział Minniti w rozmowie z dziennikiem „Il Giornale”.

Sytuacja na froncie Państwa Islamskiego zmieniła się, bo uczestnicy walk uciekają – ocenił Minniti. – Dlatego ważne jest to, że opracowaliśmy metodę zarządzania falami migracyjnymi – oświadczył. Jak zapewnił „lista zagranicznych bojowników Państwa Islamskiego jest stale aktualizowana”. Dodał, że z Włoch na front pojechało około 120 osób, co jest niewielką liczbą w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Przyznał też, że część z nich zginęła.

– Ryzyko jest i pozostanie wysokie – przyznał Minniti. Zapewnił, że przebywający na terenie Włoch domniemani dżihadyści są monitorowani, a wśród nich jest kilku zradykalizowanych obywateli tego kraju. – Ci, którzy dokonali zamachów w Europie, nie pochodzili z Syrii i Iraku, lecz byli synami nieudanej integracji – dodał.

W wywiadzie Minniti mówił również o zwalczaniu przemytu migrantów i akcjach na morzu we współpracy z władzami Libii, która jest głównym punktem przerzutu ludzi do Europy.

Strona libijska przeprowadziła dotąd 25 tys. operacji na Morzu Śródziemnym – poinformował. Zwrócił uwagę, że „ci, którzy mają prawo do międzynarodowej ochrony, nie są już przewożeni przez przemytników, ale przez organizacje rządowe”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej