RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Terroryści znów uderzyli w Mali. Podejrzenie pada na Al-Kaidę

W Mali regularnie dochodzi do zamachów (fot. Habibou Kouyate/Anadolu Agency/Getty Images)
W Mali regularnie dochodzi do zamachów (fot. Habibou Kouyate/Anadolu Agency/Getty Images)

W ataku na hotel La Falaise w Bandiagarze, do jakiego doszło w późnych godzinach wieczornych, zginął żołnierz, który ochraniał wejście, zaś dwoje pracowników hotelu zostało rannych. W ataku uczestniczyło pięciu uzbrojonych mężczyzn, jeden z nich również zginął – podała agencja Reutera.

Atak dżihadystów na hotel w Mali. Napastnicy wzięli zakładników

Co najmniej dwie osoby zginęły w niedzielę w ataku dżihadystów na ośrodek turystyczny w stolicy Mali, Bamako – podało malijskie ministerstwo...

zobacz więcej

Napastnicy ostrzelali wejście do hotelu w środę około godz. 21.30. Nie wiadomo, kto stał za napaścią, ale podejrzenie pada na Al-Kaidę, która opanowała znaczną część kraju.

W Mali dochodzi do licznych zamachów i ataków islamistów. Najbardziej aktywne jest malijskie ugrupowanie zbrojne JNIM (Dżamaa Nusrat al-Islam wal-Muslimin – Grupa Wsparcia Islamu i Muzułmanów), które przeprowadza ataki także na cywilne i wojskowe cele poza granicami Mali.

Atrakcja turystyczna

Miasteczko Bandiagara jest zamieszkiwane zaledwie przez 7 tys. mieszkańców, przybywa tam jednak wielu turystów chcących zobaczyć Kraj Dogonów i słynne wioski z chatami z gliny pokrytymi strzechą, które rozciągają się na długości 150 km wzdłuż tzw. uskoku Bandiagara.

Hotel La Falaise jest chętnie odwiedzany przez personel misji ONZ MINUSMA oraz przez przedstawicieli organizacji zajmujących się pomocą humanitarna. Siły pokojowe ONZ są obecne w Mali od 2013 r. Przybyły, aby pomóc w normalizacji sytuacji na północy kraju. Ich liczebność sięga 11 tys. W lipcu 2015 r. zostało zawarte porozumienie o zawieszeniu działań wojennych sygnowane przez władze w Bamako i przywódców rebelii Tuaregów na północy kraju. Rebelię tę wykorzystali islamiści dla siania chaosu w Mali.

Dżihadyści wykorzystują fakt, że granice między Mali, Nigrem i Burkiną Faso są bardzo słabo kontrolowane przez władze tych państw.

źródło:
Zobacz więcej