Wielka Plama Śmieci rośnie na Pacyfiku. Jest już trzy razy większa niż Francja

Dryfujące skupisko odpadów utworzone zostało przez prądy oceaniczne (fot. yt/Storyful News)

W północnej części Oceanu Spokojnego, między Kalifornią a Hawajami znajduje się Wielka Plama Śmieci. Według ekspertów rozmiarami już trzykrotnie przekroczyła powierzchnię Francji. Pływające wysypisko śmieci jest jednym z najbardziej spektakularnych przykładów ludzkiej nieodpowiedzialności.

Polska benzyna z odpadów plastikowych. Produkcja może ruszyć za dwa lata

– Chcemy, by za dwa lata powstał pierwszy zakład, w którym z odpadów plastikowych produkowane będą komponenty paliw – mówi Adam Hańderek, jeden z...

zobacz więcej

Głównym składnikiem Wielkiej Palmy Śmieci są odpady o wielkości powyżej 5 cm. Szacuje się, że jest to 96 proc. całkowitej masy odpadów. Ale jednym z najgroźniejszych składników jest tzw. mikroplastik, czyli drobinki o średnicy liczonej w milionowych częściach metra.

Plastikowa materia w postaci pyłu tworzącego nie zwartą masę lecz zawiesinę stanowi zaledwie 8 proc. masy. Mikroplastik powstaje w wyniku rozpadu struktury materiału fotodegadowalnego, który nie ulega pełnemu rozkładowi.

Szacuje się, że „wyspa” krążąca pomiędzy Hawajami a Kalifornią ma masę nawet 129 tys. ton. To nawet 16 razy więcej, niż wcześniej szacowano. Jak piszą naukowcy, jeszcze w latach 70. zagęszczenie dryfujących w niej odpadków wynosiło 0,4 kg na km kw. W roku 2015 - już 1,23 kg na km kw., czyli przeszło trzykrotnie więcej.Po powierzchni oceanu pływają śmieci tylko o odpowiedniej wyporności. Część plastiku, który jest wyrzucany ze statków lub spływa z lądów, opada na morskie dno. Część śmieci trafia z powrotem na brzeg, a jeszcze inne plastikowe śmieci trafiają w okolice Arktyki i Antarktyki, gdzie stają się częścią pokrywy lodowej.

Według różnych szacunków, we wszystkich oceanach, tzn. w Pacyfiku, Atlantyku, Indyjskim, Arktycznym i Południowym, dryfują miliony ton plastiku. Są to śmieci, które nie ulegają biodegradacji.

źródło:
Zobacz więcej