Zamach w Trebes. Akt oskarżenia dla narzeczonej terrorysty

Do zamachu doszło w ubiegły piątek (fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO)

Narzeczona Radouane'a Lakdima, sprawcy piątkowego zamachu w Trebes na południu Francji, została oskarżona o udział w spisku terrorystycznym. Kobieta przebywa w areszcie. W ataku zginęły cztery osoby oraz sprawca.

Francuski policjant bohater wziął ślub na łożu śmierci

Francuski policjant Arnaud Beltrame, który zgłosił się, by zostać wymienionym za zakładniczkę w Trebes wziął ślub na łożu śmierci. 45 latek zmarł w...

zobacz więcej

Sędzia ds. antyterroryzmu postawił w Paryżu 18-letniej Marine P. zarzut udziału w spisku terrorystycznym i zdecydował o jej tymczasowym uwięzieniu.

Kobieta, która – jak informuje agencja AFP – przeszła na islam, została zatrzymana tuż po atakach w Trebes. Podczas pobytu w areszcie zaprzeczyła, by była związana z przygotowanym przez jej partnera zamachem.

Ostrzelał policjantów

W piątek urodzony w Maroku Lakdim porwał samochód pod Carcassonne. Zabił pasażera i poważnie ranił kierowcę. Następnie ostrzelał policjantów, a później wziął zakładników w supermarkecie w pobliskim Trebes, gdzie zabił pracownika i klienta. Domagał się zwolnienia z aresztu Salaha Abdeslama, jedynego terrorysty, który przeżył ataki w Paryżu z listopada 2015 roku.

Policja zabiła napastnika. Podczas akcji ciężko ranny został ppłk policji Arnaud Beltrame, który wcześniej zastąpił zakładniczkę. Zmarł w szpitalu.

W sobotę śledczy znaleźli trzy ładunki wybuchowe w supermarkecie w Trebes, gdzie napastnik przetrzymywał zakładników. Zdaniem policji Lakdim planował znacznie bardziej krwawy zamach niż ten, który udało mu się przeprowadzić. W jego mieszkaniu policja odkryła zapiski odnoszące się do Państwa Islamskiego, które wydają się być testamentem sprawcy.

W piątkowym zamachu na południu kraju zginęły cztery osoby, a 15 zostało rannych. Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w najbliższych dniach państwową uroczystość na cześć Beltrame'a, którą określił jako uroczysty „hołd narodowy”.

źródło:

Zobacz więcej