RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kolejny obwód na Ukrainie będzie wywieszał nacjonalistyczne flagi

Za uchwałą głosowała zdecydowana większość deputowanych rady obwodu (fot. REUTERS/Vasily Fedosenko)
Za uchwałą głosowała zdecydowana większość deputowanych rady obwodu (fot. REUTERS/Vasily Fedosenko)

Czerwono-czarna flaga ukraińskich nacjonalistów będzie oficjalnie wywieszana w obwodzie chmielnickim na zachodniej Ukrainie. Tak zdecydowała rada obwodu.

„Z Banderą i tego rodzaju demonstracjami Ukraina do Europy nigdy nie wejdzie”

– Staramy się wspierać Ukrainę, wspieramy ją rzeczywiście gospodarczo, myślę, że najsilniejsze to wsparcie jest poprzez pracowników ukraińskich....

zobacz więcej

Pod koniec stycznia podobną decyzję podjęła rada obwodu lwowskiego.

Tym razem w obwodzie chmielnickim za uchwałą głosowała zdecydowana większość deputowanych rady obwodu. Zgodnie z ich decyzją, obok budynków rady obwodu i podległych jej urzędów czerwono-czarne flagi będą umieszczane razem z państwowymi niebiesko-żółtymi.

Flagi mają pojawiać się podczas świąt i dat związanych z historią ukraińskiego ruchu narodowowyzwoleńczego. Rada poinformowała, że zwróci się do Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej o wyznaczenie takich dat.

Jednocześnie rada obwodu chmielnickiego ma się zwrócić do Rady Najwyższej, czyli ukraińskiego parlamentu, o nadanie czerwono-czarnym barwom oficjalnego statusu bojowego sztandaru ukraińskiej walki narodowowyzwoleńczej.

Czerwono-czarne barwy są historycznym symbolem Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Są to organizacje odpowiedzialne m.in. za rzeź wołyńską - masowe mordy na Polakach, które przez polski parlament zostały uznane za ludobójstwo.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej