RAPORT

Wojna na Ukrainie

„To wyraz największego szacunku”. Pierwsza dama otworzyła wystawę „My, Kobiety Żołnierze…”

Agata Kornhauser-Duda podczas otwarcia  wystawy „My, Kobiety Żołnierze...” (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Agata Kornhauser-Duda podczas otwarcia wystawy „My, Kobiety Żołnierze...” (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda uroczyście otworzyła wystawę „My, Kobiety Żołnierze…” w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Małżonka prezydenta podkreślała, że to wyraz największego szacunku i podziękowania dla kobiet żołnierzy.

Wystawa, prezentująca kobiecy wkład w militarną walkę o suwerenność oraz służbę niepodległej Polsce na przestrzeni dziejów, została przygotowana we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej.

Agata Kornhauser–Duda podkreślała, że to wyraz największego szacunku i podziękowania dla kobiet żołnierzy. – Bardzo się cieszę, że Muzeum Wojska polskiego zorganizowało tę ekspozycję szczególnie dlatego, że temat wojskowej służby kobiet jest raczej rzadko poruszany w sferze publicznej, a zasługuje na pewno na uwagę i refleksję – powiedziała Pierwsza Dama.

Szef MON Mariusz Błaszczak w liście odczytanym przez wiceministra Wojciecha Skurkiewicza podkreślał, że wystawa przedstawia historię zaangażowania kobiet w tworzenie naszych sil zbrojnych na przestrzeni ostatnich wieków aż po dzień dzisiejszy.

„Jestem przekonany, że wystawa będzie wymownym i interesującym sposobem na poznanie postaci najsławniejszych żołnierzy – kobiet, realiów służby w wojsku tysięcy kobiet oraz niebagatelnego wkładu żołnierzy – kobiet zarówno w czyn zbrojny jak i w systematyczne budowanie nowoczesnego, efektywnego Wojska Polskiego” – napisał Mariusz Błaszczak.


Agata Kornhauser-Duda: bezpieczeństwo przestało być domeną mężczyzn

Kobiety w walce o niepodległość

Celem wystawy jest ukazanie istotnego udziału kobiet w polskich powstaniach, walkach o niepodległość w czasie pierwszej wojny światowej i na frontach drugiej oraz współczesnych międzynarodowych misjach pokojowych i stabilizacyjnych. Prezentowane są na niej m.in. mundury kobiece, dokumenty, medale, ordery i odznaki oraz multimedialne prezentacje, ukazujące aktualną służbę kobiet w Wojsku Polskim.

Eksponaty pochodzą m.in. z okresu powstania styczniowego, Legionów Polskich, obrony Lwowa czy Księstwa Warszawskiego. Ekspozycja wpisuje się w rok ważnych rocznic. Oprócz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i utworzenia Ochotniczej Legii Kobiet to także 100. rocznica uzyskania praw wyborczych przez kobiety, a także 30-lecie rozpoczęcia pierwszego powojennego naboru kobiet do służby zawodowej w Silach Zbrojnych RP.

Małżonka prezydenta objęła ekspozycję honorowym patronatem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej