RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

ABW zatrzymała osobę podejrzewaną o działalność szpiegowską na rzecz Rosji

Najnowsze

Popularne

ABW zatrzymała osobę podejrzewaną o działalność szpiegowską na rzecz Rosji. Podejrzany interesował się działalnością ministerstwa energii – poinformowały „Wiadomości” TVP1. Marek W. utrzymywał kontakty z oficerami rosyjskiego wywiadu pracującymi pod przykryciem dyplomatycznym w ambasadzie w Warszawie. Akcja była skoordynowana ze służbami specjalnymi innych państw Unii Europejskiej.

Rosjanin wydalony z Polski na wniosek szefa ABW. Utrzymywał kontakty z rosyjskimi służbami specjalnymi

Na wniosek szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydalono z Polski obywatela Federacji Rosyjskiej. Z ustaleń ABW wynika, że mężczyzna prowadził...

zobacz więcej

23 marca Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Marka W., urzędnika zatrudnionego w jednym z resortów gospodarczych. Zatrzymany jest podejrzany o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Mężczyzna usłyszał zarzuty popełnienia przestępstwa opisanego w artykule 130 Kodeksu karnego, tj. dotyczące działalności szpiegowskiej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury o zastosowanie 3-miesięcznego aresztu wobec zatrzymanego mężczyzny.

Z materiałów ABW wynika, że Marek W. utrzymywał kontakty z oficerami służb specjalnych Federacji Rosyjskiej i przekazywał im informacje na temat inwestycji istotnych z punktu widzenia interesów Rzeczypospolitej Polskiej.

Marek W., urzędnik jednego z resortów gospodarczych, w ramach swoich zawodowych obowiązków zajmował się strategicznymi dla infrastruktury energetycznej Polski projektami oraz pozyskiwaniem środków unijnych na potrzeby programu dywersyfikacji dostaw gazu z Rosji. Z materiałów ABW wynika, że Marek W. przekazywał funkcjonariuszom rosyjskich służb specjalnych informacje dotyczące planowanych działań rządu Rzeczypospolitej Polskiej wobec budowy gazociągu Nord Stream 2.

„Zagrożenie bezpieczeństwa państwa”

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poproszony przez portal tvp.info o komentarz ws. zatrzymania powiedział: „Proszę sobie zdać sprawę z tego, jak istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego jest powstanie bądź niepowstanie Nord Stream 2. My ten projekt traktujemy jako zagrożenie bezpieczeństwa państwa, budujemy właśnie Baltic Pipe, chcemy, żeby dało nam to bezpieczeństwo energetyczne, które przekłada się na bezpieczeństwo strategiczne”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej