Rząd chce rozmawiać z Niemcami w sprawie Odry

Odra przepływająca przez Wrocław (fot. freegreatpicture.com)

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej po raz kolejny zaapeluje do niemieckiego rządu o rozmowy w sprawie przywrócenia żeglugi na Odrze. Strona polska liczy, że po sformowaniu nowego rządu w Niemczech rozmowy zaczną się jeszcze w pierwszej połowie roku.

Wrocław stolicą żeglugi śródlądowej? Minister Gróbarczyk zapowiada inwestycje

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zapowiedział przygotowanie do końca roku specjalnej ustawy w sprawie powołania...

zobacz więcej

Wiceminister Anna Moskwa powiedziała IAR, że resort niebawem ponowi prośbę o rozpoczęcie rozmów. Przypomina też, że od niedawna w Niemczech jest nowy minister odpowiedzialny za tę dziedzinę. Jak dodała wiceminister Moskwa, w najbliższym czasie strona polska ponowi apel o spotkanie i negocjacje. Przedstawicielka Ministerstwa Gospodarki Morskiej dodaje, że sprzymierzeńcem polskiej strony są niemieckie władze lokalne i przedsiębiorcy, którzy widzą w udrożnieniu Odry szansę na rozwój gospodarczy tej części Niemiec.

Poprzednią umowę w sprawie Odry granicznej obie strony podpisały w październiku 2015 roku. Zakłada ona utrzymanie trzeciej klasy żeglowności, która nie pozwala na transport rzeczny i dopuszcza wyłącznie inwestycje przeciwpowodziowe.

Inwestycje podnoszące żeglowność na Odrze do czwartej klasy pozwoliłyby na przewożenie towarów jednostkami o nośności od 1 tysiąca do 1,5 tysiąca ton.

źródło:
Zobacz więcej