RAPORT

Pogarda

Były szef NATO: Lech Kaczyński miał rację

Najnowsze

Popularne

Anders Fogh Rasmussen powiedział w rozmowie z TVP, że Władimir Putin już w 2008 roku planował agresywne kroki wobec Ukrainy. Były sekretarz generalny NATO przyznał, że nie mylił się w tej kwestii prezydent Lech Kaczyński, który w tym czasie w Gruzji przestrzegał przed ekspansją rosyjską. – Gdybyśmy potraktowali poważnie to, co Putin mówił podczas szczytu NATO-Rosja w 2008 roku, to, być może, przewidzielibyśmy to, co stało się w 2014 roku, kiedy zaatakował Ukrainę – przyznał Rasmussen w rozmowie z Dominiką Ćosić, korespondentką TVP w Brukseli.

Słowa śp. prezydenta Kaczyńskiego, które powstrzymały Rosję. Mija 9 lat

Trzy dni po zbombardowaniu przez rosyjskie lotnictwo gruzińskiego miasta Gori, leżącego około 40 km od Tbilisi do Gruzji przyleciał prezydent RP...

zobacz więcej

– Niedawno przeglądałem stare notatki ze szczytu NATO-Rosja w Bukareszcie, w 2008 roku, i zobaczyłem, że wypowiedzi Władimira Putina na temat Ukrainy i Krymu były podobne do tego, co mówił publicznie po nielegalnej aneksji Krymu do Rosji. Gdybyśmy to wtedy potraktowali poważnie, to być może moglibyśmy przewidzieć to, co stało się w 2014 roku, kiedy zaatakował Ukrainę – powiedział Anders Fogh Rasmussen.

Były szef NATO został też poproszony o komentarz faktu, że w 2008 roku, po rosyjskim ataku na Gruzję, prezydent Kaczyński przyjechał do tego kraju wyrazić swoje wsparcie razem z innymi prezydentami z regionu. Powiedział wówczas, że „najpierw będzie Gruzja, potem będzie Ukraina, a potem może państwa bałtyckie i Polska”.– Miał rację odnośnie Ukrainy, ale jeśli chodzi o trzy kraje bałtyckie, to one są dobrze chronione przez NATO – powiedział Rasmussen. Chodzi o artykuł 5, który mówi, że atak na jeden kraj Sojuszu jest uważany za atak na wszystkich.

– Pomożemy sojusznikowi, który został zaatakowany przez Rosję. Wzmocniliśmy naszą ochronę terytorialną poprzez rozmieszczenie sił nie tylko w krajach bałtyckich, ale również w Polsce, więc Putin nie odważy się nawet pomyśleć o ataku na te kraje – ocenił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej