Pożar w centrum handlowym pochłonął już kilkadziesiąt ofiar

W niedzielnym pożarze w centrum handlowo-rozrywkowym w mieście Kemerowo na Syberii Zachodniej zginęły 64 osoby - poinformował w poniedziałek rosyjski minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Władimir Puczkow. Około 10 jest wciąż zaginionych. Liczba poszkodowanych to ponad 40 osób, spośród nich dziesięć znajduje się w szpitalach w Kemerowie. Wśród ofiar są dzieci. Rosyjskie media informują, że nad budynkiem znów pojawiły się w poniedziałek kłęby dymu.

Pożar magazynu w Moskwie. „Wewnątrz znaleźli 16 ciał”

17 osób zginęło w sobotę w pożarze, który wybuchł w magazynie na północnym wschodzie Moskwy – podało rosyjskie ministerstwo do spraw sytuacji...

zobacz więcej

Do tragedii doszło w niedzielę w centrum handlowym „Zimowa Wiśnia”. Pożar, który objął łącznie 1600 m kwadratowych budynku, wybuchł na ostatnim, trzecim piętrze ok. godz. 16 czasu lokalnego (godz. 11 w Polsce). Na powierzchni ok. 1200 m zawalił się dach. Na tej kondygnacji znajdowało się kino.

Świadkowie twierdzą, że w budynku nie zadziałał alarm przeciwpożarowy. Niektórzy klienci zostali odcięci od wyjść ewakuacyjnych i musieli wyskakiwać przez okna. Niektóre źródła twierdziły, że istniało ryzyko zawalenia się konstrukcji centrum, dlatego ewakuowano pobliskie budynki.

Z ogniem walczyło ponad 230 strażaków. Na terytorium obwodu kemerowskiego wprowadzono stan wyjątkowy. Na miejsce udał się szef ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych Władimir Puczkow.

W pożarze zginęło również 200 zwierząt, mieszkańców tamtejszego minizoo. – Nie było możliwości, żeby je wydostać. Podejrzewam, że udusiły się dymem – powiedział dyrektor zoo Jewgienij Widieman.

W placówce zgromadzono małe okazy – m.in. króliki, kozy pigmejskie, jeże, żółwie lądowe, szynszyle.


Centrum handlowo-rozrywkowe na głównej ulicy miasta otwarto w 2013 roku. Na terenie obiektu o powierzchni 23 tys. m kw znajduje się parking na 250 samochodów, sklepy, kręgielnia, centrum zabaw dla dzieci i kino.

źródło:
Zobacz więcej