Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Policjant oddał się w ręce terrorysty i włączył komórkę

Francuskie władze chwalą odwagę policjanta, który oddał się w ręce uzbrojonego napastnika w Trebes (fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO)

Francja opłakuje w piątek ofiary zamachu w Trebes na południu kraju. Władze chwalą odwagę policjanta, który oddał się w ręce uzbrojonego napastnika w zamian za jednego z zakładników w miejscowym supermarkecie. Policjant ukrył w sklepie włączoną komórkę, dzięki czemu jego koledzy z oddziałów specjalnych mogli dokładniej koordynować akcję.

Napastnik z Trebes zatrzelony. Żądał uwolnienia terrorysty Abdeslama

Francuska policja przypuściła w piątek po południu atak na supermarket w Trebes na południu kraju i zastrzeliła napastnika, który przetrzymywał tam...

zobacz więcej

Prezydent Francji poinformował w piątek, że w Trebes zginęły trzy osoby, a 16 zostało rannych, z czego co najmniej dwie są w stanie ciężkim. O życie walczy 44-letni podpułkownik policji, który zaproponował, że zgłosił się za zakładniczkę, jedną z osób przetrzymywanych w sklepach. – Odwaga policjanta uratowała życie (kogoś innego) – powiedział Emmanuel Macron.

Funkcjonariusza chwalił też Gerard Collomb, szef francuskiego MSW. Postawa podpułkownika ułatwiła zadanie jednostkom policji, które przypuściły atak na supermarket i zabiły napastnika.


Policjant zdołał bowiem ukryć przed napastnikiem włączony telefon komórkowy, dzięki czemu zachował kontakt z kolegami na zewnątrz. Nie jest jasne, czy oficera ranił napastnik, czy też raniła go przypadkowa kula jednego z policjantów podczas operacji.

Abdeslam usłyszał zarzuty we Francji. Odpowie za terroryzm

Salah Abdeslam, uważany za organizatora listopadowych zamachów w Paryżu, został wydany Francji. Jak poinformowała francuska prokuratura, terrorysta...

zobacz więcej

Według informacji podanych przez francuskie MSW 26-letni Redouane Lakdim w piątek przed południem porwał samochód i ostrzelał policjantów w Carcassonne, po czym wziął zakładników w supermarkecie w pobliskim Trebes. Lakdim, notowany za drobne przestępstwa i posiadanie narkotyków, zradykalizował się, choć obserwujące go służby nie uważały go za zagrożenie na tle islamistycznym. Najprawdopodobniej działał w pojedynkę.

Media podały, że mężczyzna, z pochodzenia Marokańczyk, zażądał wypuszczenia Salaha Abdeslama, sprawcy zamachu w Paryżu w listopadzie 2015 roku, wobec którego w Belgii toczy się proces o „usiłowanie zabójstwa w kontekście terrorystycznym” z 2016 roku, gdy wdał się w strzelaninę z brukselską policją.


Według kilku świadków, w tym burmistrza Trebes Erica Menassiego, Lakdim, wchodząc do sklepu, krzyczał: „Allahu akbar”, „zabiję was wszystkich” i „jestem żołnierzem Daesh”" (arabski akronim nazwy IS).

źródło:
Zobacz więcej