Niemcy i Francja chwalą Trumpa za wyłączenie UE z ceł na stal i aluminium

Komisarz UE ds. gospodarki i finansów Pierre Moscovici nazwał zawieszenie taryf wobec Europy „oznaką postępu” w rozmowach (fot. REUTERS/Ludovic Marin/Pool)

Minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier i rzecznik rządu Francji Benjamin Griveaux pochwalili prezydenta USA Donalda Trumpa za tymczasowe zwolnienie UE z ceł na stal i aluminium. Program taryf jest zawieszony do maja ze względu na prowadzone rozmowy.

USA i Unia Europejska na wojennej ścieżce w sprawie handlu

UE rozważa wprowadzenie 25-procentowych ceł na szereg amerykańskich towarów o wartości ok. 3,5 mld USD w odwecie za planowane przez prezydenta USA...

zobacz więcej

– Europa jasno zamanifestowała swą chęć riposty i rozpoczęcia wojny handlowej (...) Dobrze się stało, że prezydent Trump zmienił zdanie w sprawie podniesienia ceł – powiedział Griveaux.

W wywiadzie dla radia Deutschlandfunk Altmaier podkreślił tego samego dnia, że jest zadowolony, iż „udało się uniknąć rozwiązania, po którym niemiecki przemysł metalurgiczny i jego pracownicy mogliby się znaleźć w bardzo niepewnej sytuacji”.

Komisarz UE ds. gospodarki i finansów Pierre Moscovici nazwał zawieszenie taryf wobec Europy „oznaką postępu” w rozmowach i zaapelował o ich kontynuowanie.

O tym, że UE ma zostać zwolniona z amerykańskich ceł na stal i aluminium, poinformował przedstawiciel USA ds. Handlu Robert Lighthizer; wyjaśnił też, że z programu taryf tymczasowo wyłączone będą również: Argentyna, Australia, Brazylia i Korea Południowa. Wiadomo było już wcześniej, że z ceł zwolnione zostały Kanada i Meksyk.

8 marca Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające cła na import stali w wysokości 25 proc., a na import aluminium – 10 proc. Powiedział, że w ten sposób władze USA radzą sobie z „atakiem na nasz kraj”.

Powołał się przy tym na przepis z 1962 roku, tj. z czasów zimnej wojny, który pozwala prezydentowi na ograniczenie importu i nałożenie nieograniczonych ceł, jeśli przemawiają za tym względy bezpieczeństwa narodowego. Dodatkowe amerykańskie cła wchodzą w życie w piątek.

źródło:

Zobacz więcej