Polacy jadą do USA na zawody łazików marsjańskich

Zawody łazików marsjańskich (fot. arch. PAP/Darek Delmanowicz)

Sześć polskich zespołów zakwalifikowało się do udziału w zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge, które odbędą się pod koniec maja na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych. Do rywalizacji ma przystąpić 36 zespołów z dziesięciu krajów.

Polski łazik marsjański na podium. Studenci nie zawiedli w USA

Drużyna z Politechniki Częstochowskiej „PcZ Rover Team” zajęła drugie miejsce w prestiżowych zawodach łazików marsjańskich – University Rover...

zobacz więcej

University Rover Challenge to prestiżowe międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozpoczną się 31 maja, potrwają do 2 czerwca. Rozgrywane są na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS.

Studenckie łaziki mają do wykonania szereg zadań. Będą musiały np. pobrać próbki gruntu do analiz, zebrać umieszczone na polu narzędzia, dokonać napraw w zepsutym urządzeniu, pokonać trudno dostępne wzniesienia terenu.

Do udziału w zawodach zgłosiła się rekordowa liczba zespołów, bo aż 95. Spośród nich wyłoniono 36 drużyn z 10 krajów, które wezmą udział w zawodach.

Najwięcej, 11, będzie reprezentowało Stany Zjednoczone, po sześć – Kanadę i Polskę. Z Polski zakwalifikowały się zespoły: Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej, KNR Team z Politechniki Warszawskiej, Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej, Raptors z Politechniki Łódzkiej, University of Warsaw Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego.

Oprócz tego w zawodach weźmie udział pięć zespołów z Indii, trzy z Bangladeszu i po jednym z Egiptu, Meksyku, Australii, Turcji oraz Wielkiej Brytanii.

Zespoły z polskich uczelni w konkursie University Rover Challenge uczestniczą od 2009 r. Pierwszy sukces osiągnęły w 2011 r., kiedy łazik Magma2, przygotowany na Politechnice Białostockiej, uplasował się na najwyższym stopniu podium.

Pierwsze miejsca studenci z Politechniki Białostockiej zajmowali ponownie w 2013 i 2014 r. z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.

Trzy lata temu w zawodach zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, a czwarte łazik #next, zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej.

W 2016 r. zawody ponownie wygrała drużyna Legendary Rover Team. Na trzecim miejscu uplasował się zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego. Rok temu drużyna ta zajęła drugie miejsce, a trzecie zajął PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej.

źródło:

Zobacz więcej