RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Umowa kupna Patriotów w przyszłym tygodniu

Już za kilka dni umowa na dostawę Patriotów (fot.  REUTERS/Kiyoshi Ota/Pool)
Już za kilka dni umowa na dostawę Patriotów (fot. REUTERS/Kiyoshi Ota/Pool)

Najnowsze

Popularne

Polska i Stany Zjednoczone są gotowe do podpisania w przyszłym tygodniu umowy na zakup zestawów systemu antybalistycznego Patriot. Ma to nastąpić 28 marca – podała Agencja Reutera powołując się na trzy niezależne źródła w Warszawie.

Patrioty już znacznie tańsze. Obecna cena to niecałe 7 mld zł

Najnowsza cena, jaką proponują Amerykanie za pierwszą fazę kontraktu na dostawę tarczy przeciwrakietowej „Wisła”, to mniej niż 7 mld złotych –...

zobacz więcej

Proponowana transakcja obejmuje 208 pocisków najnowszej generacji stosowanych w systemie PAC-3, 16 wyrzutni M903, cztery radary AN/MPQ-65 i cztery moduły zarządzające. Ponadto Polska kupi części zamienne, oprogramowanie i wyposażenie dodatkowe. Wartość kontraktu to około 5,5 mld dolarów.

Niezależnie od tego, Polska jest upoważniona do zakupu m.in. wsparcia technicznego, inżynieryjnego i logistycznego.

Ministerstwo Obrony Narodowej nie skomentowało tych doniesień, jednak Reuters powołuje się na wypowiedź szefa resortu Mariusza Błaszczaka ze stycznia, który zapowiadał podpisanie umowy w pierwszym kwartale.

Systemy Patriot są przeznaczone do wykrywania, śledzenia i likwidowania bezzałogowych statków powietrznych oraz pocisków samosterujących, pocisków krótkiego zasięgu i taktycznych pocisków balistycznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej