Donald Trump: Dobre relacje z Rosją „to rzecz dobra, a nie zła”

Donald Trump nie wypomniał Władimirowi Putinowi zamachu na Siergieja Skripala (fot. PAP/EPA/KEVIN DIETSCH / POOL)

Prezydent USA Donald Trump bronił na Twitterze swej decyzji, by pogratulować Władimirowi Putinowi zwycięstwa w wyborach w Rosji. Wskazywał, że dobre relacje z Rosją „to rzecz dobra, a nie zła”. Skrytykował też swych poprzedników za brak odpowiednich stosunków z Moskwą.

Kreml: Trump pogratulował Putinowi wygranej

Donald Trump pogratulował Władimirowi Putinowi wygranej w niedzielnych wyborach prezydenckich. Podczas rozmowy telefonicznej poruszono szereg...

zobacz więcej

W serii tweetów Trump krytykował poprzednie administracje za to, że nie zdołały zbudować dobrych relacji z Rosją, stwierdził też, że prezydent George W. Bush miał „za mało sprytu”, by dogadać się z Moskwą.

W ostatnich dniach prezydent USA był krytykowany przez wielu ekspertów i polityków – nawet z jego własnej partii – za złożenie Putinowi gratulacji. Doradcy prezydenta poinstruowali go pisemnie, by nie gratulował mu zwycięstwa w wyborach i poruszył sprawę byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala; próbę otrucia go w Wielkiej Brytanii bojowym środkiem chemicznym przypisuje się powszechnie Kremlowi.

Mimo to pogratulował jednak rosyjskiemu przywódcy, a nawet omówił z nim możliwe spotkanie. Jego doradcy przyznali też, że nie wspomniał w rozmowie o ingerencji Rosji w amerykańskie wybory w 2016 r.

W swych środowych tweetach Trump napisał, że krytykowanie go za złożenie gratulacji Putinowi to sprawka „Fake News Media”; nazwał media szalonymi i dodał, że „dogadywanie się z Rosją (i innymi) to dobra rzecz, a nie zła rzecz”. „Oni mogą pomóc rozwiązać problemy z Koreą Północną, Syrią, Ukrainą, Państwem Islamskim, Iranem i nawet nadchodzącym wyścigiem zbrojeń” – przekonywał. Obecny gospodarz Białego Domu uznał też, że prezydent Barack Obama i sekretarz stanu Hillary Clinton próbowali mieć lepsze relacje z Moskwą, ale „nie mieli energii albo chemii”. „Pokój przez siłę!” – napisał na zakończenie wielkimi literami.

źródło:

Zobacz więcej