Sasin: To rodziny odsłonią pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku (fot. REUTERS/Kacper Pempel)

Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej zostaną oficjalnie zaproszone na uroczystość odsłonięcia pomnika ofiar – zapowiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów oraz komitetu społecznego budowy pomników smoleńskich Jacek Sasin. Dodał, że nie będą kierowane specjalne zaproszenia do polityków.

Schetyna: rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej miały prawo otworzyć trumny

Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej miały prawo otworzyć trumny, sprawdzić. To nie było tak, że ktoś zabraniał otwierania trumien – mówił w środę...

zobacz więcej

Sasin na pytanie, kto 10 kwietnia odsłoni pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r., powiedział, że jego zdaniem będą to rodziny tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem.

– One są najbardziej powołane do tego, żeby być w centrum uwagi i dokonać aktu odsłonięcia – dodał.

Pytany w RMF FM, czy prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie przemawiał podczas uroczystości, Sasin odparł: „jako społeczny komitet (budowy pomników smoleńskich) chcielibyśmy, żeby tak było”. – W tym miejscu akurat nie będzie liderem politycznym, tylko będzie jednym z przedstawicieli rodzin tych, którzy zginęli – zaznaczył.

Jak zastrzegł, komitet nie zamierza „doprowadzić do sytuacji, żeby tam były polityczne wstąpienia”. – Jeśli ktoś z członków rodzin będzie chciał wystąpić, to oczywiście będziemy próbowali takie wystąpienie, takie oczekiwanie wpisać w te obchody – powiedział.

Sasin zapewnił, że komitet będzie oficjalnie zapraszać na uroczystość rodziny ofiar katastrofy.

– Do tych najbliższych, do których będziemy w stanie ustalić adresy, kontakty, będziemy bezpośrednie zaproszenia kierować – doprecyzował. Zaznaczył, że będą one kierowane niezależnie „od tego, jaką partię wspierają, jakie mają poglądy”.

Rodziny smoleńskie do PO: „Zrobiliście przez siedem lat tyle nieszczęścia, zamilczcie”

– Apelujemy w szczególności do polityków PO, o bardziej wstrzemięźliwe wypowiedzi – mówił w środę Grzegorz Januszko, którego córka zginęła w...

zobacz więcej

„Nie będą kierowane specjalne zaproszenia do polityków”

Na pytanie, czy zaproszona zostanie prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Sasin zaznaczył, że nie będą kierowane specjalne zaproszenia do polityków.

– Ta uroczystość będzie otwarta dla wszystkich tych, którzy będą chcieli przyjść i uczcić pamięć tych, którzy w Smoleńsku zginęli – wyjaśnił.

– Jeśli ktoś z polityków będzie chciał przyjść, to zapraszamy. Również panią Hannę Gronkiewicz-Waltz – podkreślił. – Może w tej uroczystej chwili zrozumie, że jej niechęć, jej opór wobec tego, aby ten pomnik powstał, były po prostu niepotrzebne – dodał Sasin.

Jak mówił, na pl. Piłsudskiego 10 kwietnia oprócz ceremonii odsłonięcia pomnika odbędzie się także specjalny koncert. – Chciałem zresztą tą drogą podziękować kompozytorowi panu Stanisławowi Fiałkowskiemu, który specjalnie na tę okazję napisał utwór muzyczny, który będzie wtedy wykonany – powiedział Sasin.

Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć w Warszawie na obszarze zielonym między pl. Piłsudskiego a ul. Królewską; ma być gotowy na 10 kwietnia. Przed ośmiu laty w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

źródło:

Zobacz więcej