Rząd przyjął projekt reformy uczelni. W 2019 r. nakłady wzrosną o 3,7 mld zł

Rząd przyjął we wtorek projekt ustaw reformujących polskie uczelnie – poinformował we wtorek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dodał, że przyszłoroczne nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosną o 3,7 mld zł.

Portal tvp.info ujawnia: Będzie dezubekizacja w szkolnictwie wyższym

Osoby, które pracowały w organach bezpieczeństwa PRL lub z nimi współpracowały, nie będą mogły być rektorami, dziekanami czy kierownikami katedr na...

zobacz więcej

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – poinformował we wtorek na konferencji prasowej szef resortu wicepremier Jarosław Gowin.

– Ta ustawa zastępuje cztery obecnie istniejące ustawy. Zdecydowanie powiększa autonomię uczelni, otwiera ścieżki awansu dla młodych naukowców, zwiększa poziom umiędzynarodowienia polskich uczelni i nauki – podsumował Gowin.

W wyniku rozmów z premierem Mateuszem Morawieckim i minister finansów Teresą Czerwińską ustalono – poinformował Gowin – że w projekcie nastąpią korekty dotyczące wzrostu finansowania sektora nauki i szkolnictwa wyższego.

– Przyjęliśmy, że wprowadzimy algorytm, który będzie prowadził z roku na rok w ciągu najbliższych 10 lat do systematycznego podnoszenia nakładów na naukę w stosunku do poziomu PKB. (...) Jeśli gospodarka będzie rosła np. o 4 proc., to poziom wzrostu nakładów na naukę w danym roku będzie nieco wyższy niż 4 proc. W ten sposób w stosunku do PKB te nakłady będą rosły – poinformował wicepremier i wyjaśnił, że co roku nakłady na naukę będą rosnąć nieco powyżej tempa wzrostu PKB.

Gowin o lustracji kadr naukowych: środowisko zaakceptowało pomysł

– Projekt nowej ustawy o uczelniach, choć zawiera radykalne rozwiązania dezubekizacyjne, nie wywołał protestów w środowisku akademickim –...

zobacz więcej

– Po drugie, z okazji reformy rząd wyda obligacje skarbu państwa na uczelnie w wysokości 3 mld zł. Przyszłoroczne nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosną więc o 3,7 mld zł – zapowiedział minister.

Gowin dodał też, że środowisko akademickie ma też gwarancję, że nastąpią podwyżki wynagrodzeń kadry uczelni: „o tym zadecyduje rząd w drugiej połowie roku”.

– Nasz rząd zainwestuje w rozwój nauki i szkolnictwa wyższego. Środki mniejsze niż te, o które postulowało ministerstwo, ale naprawdę poważne – skomentował Gowin.

Projekt trafi do Sejmu i Senatu

– Niektórzy politycy PiS nie są przychylni, ale inni politycy PiS, również ci ważni, są przychylni projektowi. (...) Na szczeblu kierownictwa koalicji mamy decyzję o tym, że projekt trafi do Sejmu, Senatu i będzie procedowany jak najszybciej – zapowiedział Gowin.

– Dzisiaj poparcia temu projektowi udzieliła szczególnie ważna grupa polityków PiS - pochodzący z PiS ministrowie rządu premiera Morawieckiego – powiedział wicepremier. Jego zdaniem „projekt przejdzie przez Sejm bez żadnych systemowych zmian”.

Gowin: dyplomy polskich uczelni straciły prestiż

– Ostatnio Uniwersytet Warszawski awansował o ponad 100 pozycji w rankingu szanghajskim, ale uczelnie polskie znajdują się dużo poniżej poziomu, na...

zobacz więcej

Zróżnicowanie wieku emerytalnego

Nowa ustawa miała zrównywać wiek emerytalny nauczycieli akademickich – zarówno w przypadku kobiet i mężczyzn miało to być 65 lat. Jarosław Gowin poinformował jednak, że rząd przychylił się do postulatu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, aby jednak w odniesieniu do kobiet naukowców „zróżnicować wiek emerytalny”.

Projekt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0, Konstytucja dla Nauki) byłby pierwszą od ponad 12 lat całościową reformą uczelni. Przewiduje on poważne zmiany m.in. w działaniu uczelni, ich finansowaniu, ścieżce awansu zawodowego, trybie robienia doktoratu. Wśród ważnych kierunkowych zmian zawartych w projekcie Ustawy 2.0 jest m.in. uzależnienie wielu możliwości uczelni od kategorii naukowych, jakie szkoła wyższa uzyska w prowadzonych dyscyplinach. Ustawa zgodnie z propozycją resortu nauki ma zacząć obowiązywać od 1 października 2018 r.

źródło:

Zobacz więcej