Wojna, która zdestabilizowała świat. 15 lat temu USA zaatakowały Irak

Podczas wojny śmierć poniosło ponad 3,5 tys. amerykańskich żołnierzy (fot. Defense.gov)

Mija 15 lat od amerykańskiej inwazji na Irak. W nocy z 19 na 20 marca 2003 r. amerykańscy komandosi zaatakowali pierwsze cele w Bagdadzie. Wprawdzie obalono dyktatura Saddama Husajna, ale wbrew zapowiedziom sytuacja bezpieczeństwa w Zatoce Perskiej się nie poprawiła. Wielu ekspertów i mieszkańców krajów arabskich oskarżyło USA, że inwazja spowodowała w kolejnych latach całkowite rozchwianie się Bliskiego Wschodu.

Irak ogłasza zwycięstwo nad tzw. Państwem Islamskim. Płyną gratulacje z USA

Irak ogłasza ostateczny koniec wojny z organizacją Państwo Islamskie (IS). Iracki premier Hajder al-Abadi poinformował, że władze w Bagdadzie...

zobacz więcej

Gdy w środku nocy ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush ogłosił początek operacji w Iraku, na Bagdad spadały już pierwsze bomby. Amerykańskie wojska, wspomagane przez Brytyjczyków, w błyskawicznym tempie zdobywały kolejne dzielnice stolicy, ale także inne irackie miasta.

Półtora miesiąca później Amerykanie przejęli kontrolę nad Irakiem i ustanowili tam przejściową władzę. W grudniu 2003 r. udało się schwytać Saddama Husajna, który uciekł z Bagdadu po pierwszych nalotach. Po krótkim procesie został powieszony.

Misja stabilizacyjna

W kolejnych miesiącach Irakijczycy wybrali nowe władze, zatwierdzili nową konstytucję, a koalicja kilkudziesięciu krajów pod wodzą Amerykanów prowadziła na miejscu misję stabilizacyjną. Brali w niej udział także polscy żołnierze.

Jednak mimo obietnic międzynarodowym wojskom nie udało się zaprowadzić porządku w Iraku, a gdy misja się skończyła, do Iraku powrócił chaos i porachunki etniczne. W jego następstwie poparcie i tereny zdobyli ekstremiści z Państwa Islamskiego, których udało się pokonać dopiero po trzech latach ciężkich walk.

Obecne wysiłki Iraku, by odbudować kraj, są bardzo ciężkie. W kraju brakuje żołnierzy i pieniędzy. Na niedawnej konferencji pomocowej dla Iraku zebrano tylko jedną trzecią potrzebnej sumy.

Szacuje się, że amerykańska inwazja na Irak kosztowała życie ok. 30 tys. Irakijczyków, w tym kilku tysięcy cywilów. Straty po stronie amerykańskiej wyniosły ponad 3,5 tys. zabitych i ponad 50 tys. rannych. Śmierć poniosło też 28 Polaków.

źródło:
Zobacz więcej