Raport

Epidemia koronawirusa

Co drugi trzylatek ma próchnicę. Katastrofalny stan zębów polskich dzieci

Problemy z próchnicą wynikają m. in. z niewłaściwego dbania o higienę jamy ustnej (fot. Shutterstock/Vitali Michkou)

Co drugi trzylatek ma próchnicę. W wieku 18 lat ponad 90 proc. osób ma ubytki w kilku zębach – wynika za najnowszego badania Ministerstwa Zdrowia. Krajowy konsultant do spraw stomatologii dziecięcej profesor Dorota Olczak-Kowalczyk podkreśliła, że jedną z głównych przyczyn próchnicy jest niewłaściwe odżywianie, a szczególnie nadużywanie cukru.

Polacy nie dbają o zęby. Fatalne statystyki

Stan uzębienia Polaków jest fatalny. Niemal 100 proc. 40-latków i ponad 90 proc. 7-latków ma próchnicę zębów. Do tego 40 proc. Polaków po 65. roku...

zobacz więcej

Obecne w jamie ustnej bakterie próchnicotwórcze odżywiają się dostarczanym w pożywieniu cukrem; produkują kwasy, które rozpuszczają szkliwo, a stąd tylko krok do próchnicy.

Profesor Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, dodała, że higiena jamy ustnej też pozostawia wiele do życzenia.

Myjemy zęby zbyt krótko i niedokładnie. Zgodnie z zaleceniami trzeba myć zęby dwa razy dziennie co najmniej przez dwie minuty i dwa razy w roku odwiedzać stomatologa, który sprawdzi jamę ustną.

We wtorek obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej.

Więcej informacji o obchodach i bezpłatnych przeglądach stomatologicznych można znaleźć na stronie internetowej polskamowiaaa.pl

źródło:
Zobacz więcej