RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Merkel: Chcemy wzmocnić kraje, jak Polska, które efektywnie wykorzystują środki z UE

– Stworzenie nowego budżetu UE będzie trudne; ze względu na Brexit brakuje nam środków, a zadań jest więcej; takie kraje jak Polska, które efektywnie wykorzystują środki unijne, chcemy wzmocnić – mówiła w Warszawie kanclerz Niemiec Angela Merkel.

„Cieszę się, że Polska będzie miała w osobie szefa niemieckiego rządu partnera”

– Współpraca między Polską i Niemcami jest niezbędna do zapewnienia bardzo dobrej współpracy w Europie w kontekście nowej agendy, jak i m.in....

zobacz więcej

Kanclerz Niemiec została zapytana na konferencji po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim, czy przydział funduszy w ramach nowego budżetu UE będzie powiązany z przestrzeganiem praworządności i przyjmowaniem uchodźców przez kraje członkowskie, wyraziła nadzieję, że „kwestia procedury według art. 7 zostanie uregulowana między Komisją Europejską a Polską”.

– Rozmowy są w tej chwili prowadzone i dlatego niepotrzebne są tu żadne spekulacje. Będziemy mieli bardzo dużo pracy, by stworzyć średniookresowe ramy finansowe. To będzie ekstremalnie trudnym zadaniem. Ze względu na wystąpienie Wielkiej Brytanii (z Unii Europejskiej - red.) brakuje nam środków, a zadań jest więcej. Takie kraje jak Polska, które bardzo efektywnie wykorzystują te środki, chcemy wzmocnić – podkreśliła kanclerz Niemiec.

Merkel powiedziała także, że po przeprowadzonych rozmowach jest „już bardziej optymistyczna” i „być może uda się w ramach wspólnego europejskiego systemu azylowego znaleźć rozsądne rozwiązania”.

– I wtedy nie będziemy musieli się tym zajmować. Nie ulega dyskusji, że niektóre kraje są bardzo dotknięte kwestiami migracji i nie mam na myśli Niemiec, tylko takie kraje jak Włochy, które przecież nie mają żadnego wpływu na to, że w Libii mamy niestabilne struktury. Oni są zupełnie inaczej konfrontowani tą kwestią. Chcemy ich wspierać wszelkimi siłami – mówiła kanclerz Niemiec.

Jak dodała, należy się „zastanowić czy w średniookresowej perspektywie finansowej można uwzględnić obciążenia, które ponoszą kraje, mające położenie zewnętrzne w UE”.

Szczerski: Polska i Niemcy powinny zrobić wszystko, żeby Europy nikt nie podzielił

– Jako stabilne rządy Warszawy i Berlina powinniśmy zrobić wszystko, żeby Europy nikt nie podzielił, ani z zewnątrz, ani od wewnątrz – powiedział...

zobacz więcej

Przyszłość UE a strefa Euro

Kanclerz Niemiec była również pytana na konferencji prasowej o przyszłość UE, o to, jakie widzi wyzwania dla najbliższej przyszłości w związku ze zbliżającym się końcem kadencji instytucji unijnych i czy można – jej zdaniem – mówić o wspólnej agendzie dla Europy.

– Tak, wydaje mi się, że tak, a tam gdzie tego nie ma, to musimy nad tym pracować. Przyszłość Europy leży mi na sercu, a mianowicie przyszłość Europy 27 państw członkowskich UE, a nie Europy strefy euro czy jakiejś innej grupy. I wydaje mi się, że wobec sytuacji globalnej wokół nas wszyscy rozumiemy, że nasz głos będzie tylko wtedy słyszalny, jeśli będziemy mieć mocny sojusz i jeżeli będziemy przedstawiali nasze sprawy na świecie wspólnie – powiedziała kanclerz Niemiec.

Jak podkreśliła, „to wymaga oczywiście pewnej delikatności wobec pewnych wrażliwości, też jest związana z tym gotowość, aby szukać i dążyć do kompromisu”.

– Wydaje mi się, że to istnieje – zaznaczyła Merkel. Wskazała na to, że UE nie jest jakimś sojuszem, tylko „sojuszem opierającym się na praworządności i demokracji”.

– Dlatego mówię, że dołożę wszelkich starań, i to dotyczy całego rządu federalnego, byśmy w Europie mieli wspólną agendę – podkreśliła Merkel.

źródło:

Zobacz więcej