Marcin Jastrzębski odwołany ze stanowiska prezesa Grupy Lotos

Były prezes Marcin Jastrzębski (fot. Materiały prasowe)

Marcin Jastrzębski został odwołany z funkcji prezesa Grupy Lotos - poinformowała rada nadzorcza w komunikacie. Jednocześnie powierzyła pełnienie obowiązków prezesa zarządu Mateuszowi Aleksandrowi Boncy, dotychczasowemu wiceprezesowi Grupy Lotos ds. strategii i rozwoju.

Lotos ułatwi Kubicy powrót do F1? Firma może dostarczać paliwo dla Williamsa

Kierowcom bez wsparcia sponsorów jest bardzo ciężko dostać się do Formuły 1. Jednym z nielicznych wyjątków był Robert Kubica. Teraz dzięki wsparciu...

zobacz więcej

Rada oddelegowała także Piotra Ciacha, wiceprzewodniczącego rady nadzorczej spółki, do czasowego wykonywania czynności członka zarządu spółki na okres nie dłuższy niż trzy miesiące.

Dr Mateusz Aleksander Bonca ma wieloletnie doświadczenie w międzynarodowym zarządzaniu i doradztwie strategicznym dla wiodących koncernów przemysłowych i finansowych w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, studiował również w Al Akhawayn University w Maroku. Jest doktorem nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii na Akademii Leona Koźmińskiego w 2009 r. oraz autorem publikacji i referatów wygłaszanych na konferencjach międzynarodowych.

W latach 2004-10 pracował w McKinsey & Company. W latach był 2010-12 menedżerem w Peppers and Rogers Group Middle East w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W latach 2012-16 dyrektor w Deutsche Bank AG we Frankfurcie nad Menem. Wcześniej praktykował także w Deloitte & Touche i MARSH.

Jest pierwszy terminowy kontrakt Lotosu na amerykańską ropę

– Lotos podpisał umowę terminową na dostawę amerykańskiej ropy naftowej do rafinerii w Gdańsku. W 2018 r. Amerykanie dostarczą minimum pięć...

zobacz więcej

Przygotowywał i realizował strategiczne zmiany w korporacjach m.in. w Polsce, Czechach, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Bahrajnie, Belgii, Republice Południowej Afryki i Turcji.

Jastrzębski został powołany na stanowisko 12 stycznia 2017 r. Wcześniej pełnił obowiązki prezesa od listopada 2016 r., po odwołaniu poprzedniego szefa Grupy Roberta Pietryszyna, który z kolei zarządzał gdańską grupą przez pół roku.

Lotos jest koncernem naftowym zajmującym się wydobyciem i przerobem ropy oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych. Pod koniec września 2017 roku w sieci Lotos działało 485 stacji. Głównym akcjonariuszem przedsiębiorstwa jest Skarb Państwa, który ma 53,19 proc. udziałów.

źródło:

Zobacz więcej