Nergal: Jestem patriotą, a użyty znak nie jest godłem Polski

Oskarżony Adam Darski w Sądzie Okręgowym w Gdańsku (fot. PAP/Adam Warżawa)

– Absolutnie nie przyznaję się do winy. Jestem patriotą, a użyty znak nie jest godłem Polski – powiedział w poniedziałek przed Sądem Okręgowym w Gdańsku Adam Darski, Nergal, lider deathmetalowej grupy Behemoth, oskarżony o publiczne znieważenie polskiego godła.

Tarczyński złożył zawiadomienie ws. Nergala. „To obleśne i obrzydliwe”

Poseł Dominik Tarczyński potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info, że złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie obrazy uczuć religijnych...

zobacz więcej

– Działalność mojego zespołu, który ma charakter globalny, jest akcją szeroko promującą Polskę na arenie międzynarodowej. Behemoth jest rozpoznawalny i kojarzony z krajem, z którego pochodzi. Konwencja, w której porusza się nasz zespół, jest specyficzna i hermetyczna. Węże, drapieżne ptaki, odwrócone krzyże tudzież inne okultystyczne symbole od zarania deathmetalowego gatunku, czyli od około 30 lat, są nierozłączną częścią tej konwencji – tłumaczył muzyk.

Wyjaśnił, że przetworzony przez jego zespół znak „nie jest godłem Polski i godłem nie miał być”. – Ten emblemat, bo tak chciałbym to nazwać, jest po prostu ptakiem. Polska jako kraj nie może mieć monopolu na symbol ptaka. Jako zespół używamy też symbolu Feniksa i węży. Nie wiem np., dlaczego węże miałyby symbolizować szatana - to jest sprawa wielce dyskusyjna, a odwrócony krzyż jest przede wszystkim symbolem chrześcijańskim – dodał.

– Oskarżanie nas jest poważną nadinterpretacją, aczkolwiek rozumiem działania moich oskarżycieli, bowiem nie od dziś moja osoba funkcjonuje na medialnym świeczniku i jest łatwym celem dla wszelkiej maści oportunistów, którzy chcą zbić kapitał i zrobić sobie promocję. Mamy jednak do czynienia z niekompetencją oskarżyciela - wystarczy wejść do internetu i zdobyć wiedzę na temat trawestacji polskiego godła w dziesiątkach przykładów, jak np. godło PZPN, które zostało wpisane w kształt piłki nożnej. Osobiście nie wiem, jak się ma piłka do tysiącletniej polskiej tradycji chrześcijańskiej – dodał Darski.

Wraz z 41-letnim Darskim na ławie oskarżonych zasiadają też dwie inne osoby: Rafał W., który na zlecenie muzyka stworzył projekt graficzny, i Maciej G., który – również na prośbę Nergala – rozpowszechnił grafikę w internecie.

źródło:

Zobacz więcej