RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Brytyjskie MSZ: Rosja gromadziła zapasy nowiczoka. Mamy dowody

Brytyjscy śledczy ustalili, że w ataku na Skripala i jego córkę wykorzystano broń chemiczną produkowaną w Rosji (fot. Jack Taylor/Getty Images)

Szef MSZ W. Brytanii Boris Johnson oskarżył Rosję o to, że w ostatniej dekadzie produkowała i przechowywała zapasy broni chemicznej typu nowiczok, której użyto do ataku na byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córkę. – W szczególności badano możliwość wykorzystania środka do prób zabójstwa – dodał.

Kreml: W Rosji nie było badań nad nowiczokiem; trucizna mogła powstać… na Wyspach

Kreml zaprzecza, by kiedykolwiek na terytorium Rosji prowadzono laboratoryjne badania nad substancją trującą o nazwie „Nowiczok”. Takiej nazwy w...

zobacz więcej

Szef dyplomacji ujawnił tę informację podczas niedzielnego wywiadu dla BBC, dodając, że rosyjskie służby w szczególności badały możliwość wykorzystania środka chemicznego do prób zabójstwa.

– Mamy właściwie dowody na to, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat Rosja nie tylko badała możliwość wykorzystania środków chemicznych w celu dokonania morderstwa, ale także gromadziła zapasy nowiczoka – powiedział.

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej zbada próbki

Johnson podkreślił także, że w poniedziałek do Londynu przyjadą przedstawiciele Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), którzy pobiorą próbki zabezpieczone przez brytyjskich śledczych po ataku na Skripala.

W komunikacie opublikowanym po wywiadzie Johnsona brytyjskie MSZ podkreśliło, że zbadanie substancji użytej w próbie otrucia Skripala „to kolejny krok mający na celu niezależną weryfikację analizy przeprowadzonej przez (brytyjskie) laboratorium w Porton Down” na mocy artykułu 8 Konwencji o zakazie broni chemicznej.

Jak zaznaczono, zabezpieczone materiały zostaną przesłane do badania w laboratoriach, które potrwa co najmniej dwa tygodnie.

Londyn poruszy sprawę w rozmowach z NATO i UE
Próbki pobrane przez brytyjskie służby w Salisbury zostaną zbadane przez międzynarodowych ekspertów (fot. Christopher Furlong/Getty Images)

Szef NATO: Rosja coraz bardziej nieobliczalna i agresywna

Atak na Siergieja Skripala potwierdza rosnącą nieobliczalność Rosji – ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie dla „Welt am...

zobacz więcej

Jednocześnie podkreślono, że Johnson w poniedziałek poruszy temat próby zabójstwa Skripala i użycia broni chemicznej na terytorium Wielkiej Brytanii podczas spotkania z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i na posiedzeniu Rady ds. zagranicznych UE.

Foreign Office dodało, że „ponad 20 państw z sześciu kontynentów wyraziło solidarność” z Wielką Brytanią. Resort zapewnił, że strona brytyjska będzie kontynuować współpracę z europejskimi partnerami i sojusznikami na całym świecie, „by zwalczać zagrożenie ze strony Rosji wobec naszego wspólnotowego bezpieczeństwa”.

Tabloid „The Sun” w niedzielnym wydaniu zamieścił komentarz Johnsona, w którym ten ocenił, że „Rosja jest samotna i izolowana” na arenie międzynarodowej. – Ten fakt pokazuje najbardziej znaczącą różnicę pomiędzy Wielką Brytanią a (prezydentem Rosji Władimirem) Putinem: my mamy przyjaciół na całym świecie, a on nie – napisał szef brytyjskiej dyplomacji.

„Opozycja wobec tyrana jest zawsze ryzykowna”
Minister Johnson ujawnił informację w wywiadzie dla BBC (fot. Jack Taylor/Getty Images)

Brytyjscy politycy apelują do władz o blokadę Nord Stream 2

Siedemnastu brytyjskich polityków, w tym były lider Partii Konserwatywnej Iain Duncan Smith, podpisało list do szefa MSZ Wielkiej Brytanii Borisa...

zobacz więcej

Jak podkreślił, Wielka Brytania „konsekwentnie wyrażała stanowczy i oparty na wartościach sprzeciw wobec Kremla” po rosyjskiej inwazji na Ukrainie i nielegalnej aneksji Krymu, a także wsparciu Putina dla reżimu prezydenta Syrii Baszara al-Asada. – Wiedzieliśmy, że wiąże się z tym ryzyko – opozycja wobec tyrana jest zawsze ryzykowna – ale i tak to zrobiliśmy, bo to była słuszna decyzja – ocenił.

Jednocześnie Johnson skrytykował lidera opozycyjnej Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna, podkreślając, że nie potępiając jednoznacznie Rosji za atak na Skripala „wydaje się wspierać wysiłek ze strony rosyjskiej propagandy i kwestionuje coś, co jest oczywiste dla każdego obserwatora”.

W środę brytyjska premier Theresa May obarczyła Rosję odpowiedzialnością za próbę otrucia 4 marca byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i brytyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córki Julii w Wielkiej Brytanii. Premier zapowiedziała również wydalenie 23 rosyjskich dyplomatów uznanych za niezgłoszonych oficerów rosyjskiego wywiadu.

Brytyjscy śledczy ustalili, że w ataku na Skripala i jego córkę wykorzystano produkowaną w Rosji broń chemiczną typu nowiczok. Obie ofiary pozostają w stanie krytycznym.

źródło:

Zobacz więcej