„Wynik wyborów wyrazem zaufania”. Putin dziękuje elektoratowi

Wiec i koncert na placu Maneżowym zorganizowano w czwartą rocznicę aneksji Krymu (fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)

Prezydent Rosji Władimir Putin w niedzielę wieczorem podziękował swoim zwolennikom za poparcie. Oznajmił, że uważa rezultaty głosowania za wyraz zaufania i nadziei na rozwój Rosji. Powiedział, że po wyborze na kolejną kadencję nie przewiduje zmian w rządzie ani w konstytucji.

Czwarta kadencja Władimira Putina. Wynik exit polls podważa opozycja

Cząstkowe wyniki wskazują, że Władimira Putina poparło 76,56 procent wyborców. Putin oznajmił, że zmiany w rządzie nastąpią po zaprzysiężeniu, i...

zobacz więcej

– Bardzo wam dziękuję za rezultat – oświadczył Putin, który pojawił się na wiecu na placu Maneżowym w Moskwie. Zaapelował także, „by kraj zachował swoją jedność”.

Pytany o reformę konstytucji Putin odparł: „na razie nie planuję żadnych reform konstytucyjnych”.

Skomentował także jako „nieco śmieszną” uwagę jednego z dziennikarzy o tym, że może powrócić na Kreml w 2030 roku, czyli po obecnie rozpoczynającej się kadencji oraz sześcioletniej przerwie. „Policzmy... Czy będę tu siedzieć aż do setki? Nie!” – zapewnił Putin.

Putin wskazał, że zmiany powinny być dokonywane przez szefa państwa po tym, gdy zacznie on sprawować swój urząd. „Dlatego zmiany zajdą po zaprzysiężeniu” – wyjaśnił.

Wiec i koncert został zorganizowany w związku z obchodami czwartej rocznicy aneksji Krymu.

Według cząstkowych rezultatów Putin otrzymał ponad 70 proc. poparcia. Na drugim miejscu z kilkunastoprocentowym poparciem znalazł się kandydat Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Paweł Grudinin.

źródło:
Zobacz więcej