„Po zamachu na Skripala można rozpatrzyć możliwość bojkotu mundialu w Rosji”

Piłkarze reprezentacji Polski podczas meczu grupy E eliminacji mistrzostw świata z Armenią, 15 października 2017 r. (fot. arch. PAP/ Bartłomiej Zborowski)

– Działania Polski wobec Rosji po zamachu na Siergieja Skripala powinny być konsultowane z Wielką Brytanią; można rozpatrzyć możliwość bojkotu mundialu w Rosji – powiedział cytowany przez portal wPolityce.pl szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Nawałka o mundialu: drzwi do kadry wciąż otwarte

– Kluczowym etapem będzie kwiecień oraz maj, wtedy podejmiemy ostateczną decyzję, kto pojedzie na mistrzostwa świata. Drzwi do kadry są cały czas...

zobacz więcej

Szef BBN był pytany przez portal wPolityce.pl o kryzys brytyjsko-rosyjski po ataku bronią chemiczną na byłego współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala i jego córkę.

Soloch ocenił, że w tej sprawie Polska powinna odpowiadać na działania Rosji. – Najważniejszym po ataku było okazanie Wielkiej Brytanii solidarności, co Polska i inne kraje uczyniła. Należy się teraz zastanowić nad solidarną odpowiedzią na rosyjskie działania – powiedział.

Szef BBN podkreślił, że to „nie Polska powinna wskazywać jakiego rodzaju działania należy podjąć”. – Wszystkie dalsze działania wobec Rosji powinny być konsultowane z Brytyjczykami – podkreślił.

Pytany o pomysł bojkotu piłkarskich mistrzostw świata w Rosji szef BBN odpowiedział: „Taką możliwość można rozpatrzyć”.

– Z pewnością Rosji zależy na tym przedsięwzięciu. Wszyscy spodziewali się, że w związku z dzisiejszymi wyborami prezydenckimi w Rosji, a w dalszej kolejności z mundialem, Rosja nie będzie zachowywać się w sposób agresywny, a okazało się zupełnie inaczej – powiedział Soloch.

Zauważył, że zawsze po tego rodzaju wydarzeniach jak zamach na Skripala ich przebieg analizują polskie służby. – Analizuje się między innymi, jakie ewentualne konsekwencje takiego wydarzenia może ponieść Polska – dodał szef BBN.

źródło:

Zobacz więcej