Szczątki Salvadora Dalego ponownie złożone w grobie

Ciało Salvadora Dalego ekshumowano latem ubiegłego roku (fot. arch.PAP/EFE)

Kilka miesięcy po ustaleniu, że Salvador Dali nie jest ojcem hiszpańskiej tarocistki Marii Pilar Abel, ciało malarza zostało pochowane ponownie w jego muzeum w Figueras w Katalonii. Ekshumowano je w celu przeprowadzenia niezbędnych testów DNA.

Szczątki Salvadora Dalego ekshumowane. Wróżka twierdzi, że to jej ojciec

Zmarły w 1989 roku słynny hiszpański surrealista Salvador Dali został w nocy z czwartku na piątek ekshumowany. Specjaliści pobrali materiał DNA w...

zobacz więcej

Fundacja zajmująca się spuścizną najwybitniejszego malarza surrealisty poinformowała, że zwłoki złożono w nocy z czwartku na piątek w obecności adwokata i patologa sądowego.

W ubiegłym roku sąd nakazał ekshumacje ciała, żeby ustalić czy był on ojcem powódki Pilar Abel. 61-letnia wróżka z Katalonii twierdziła, że jest córką artysty. Jej matka, mieszkająca podobnie jak malarz w Cadaques, miała mieć z nim romans, w wyniku którego na świat miała przyjść Abel. Gdyby byli spokrewnieni, kobieta mogłaby zażądać majątku w spadku po artyście.

Badanie DNA z próbek skóry, paznokci i kości Dalego wykluczyło jednak pokrewieństwo między nim i Pilar Abel. Kobieta musiała pokryć koszty ekshumacji.

Urodzony w 1904 roku Salvador Dali był jednym z najwybitniejszych artystów XX wieku. Malował, rzeźbił i tworzył grafiki w stylu surrealistycznym. W 1934 roku poślubił Galę, która była jego muzą. Nigdy nie mieli dzieli. Małżeństwem pozostawali do śmierci kobiety do 1982 roku. Sam Dali zmarł w 1989 roku i swój majątek zapisał państwu hiszpańskiemu.

źródło:
Zobacz więcej