RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Epidemie mowy nienawiści”, „wtórny antysemityzm”. Kontrowersyjny wykład w Muzeum POLIN

Michał Bilewicz, psycholog społeczny, publicysta, prof. UW, kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW oraz wykładowca na Wydziale Psychologii UW (fot. arch.PAP/Arek Markowicz)
Michał Bilewicz, psycholog społeczny, publicysta, prof. UW, kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW oraz wykładowca na Wydziale Psychologii UW (fot. arch.PAP/Arek Markowicz)

13 marca w Muzeum POLIN odbył się wykład pod tytułem „Epidemie mowy nienawiści. Jak blisko Marca ’68 jesteśmy?”, który był częścią konferencji „Marzec ’68 po pięćdziesięciu latach”. Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego opisał na Twitterze, jakimi przykładami zilustrowano przejawy rzekomego polskiego antysemityzmu.

Prokurator kontra BBC. Pierwsze doniesienia po wejściu w życie ustawy o IPN

Złożono już 44 doniesienia na podstawie nowej ustawy o IPN. Jedno dotyczy brytyjskiego nadawcy – informuje „Rzeczpospolita”.

zobacz więcej

Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego wziął udział w w wykładzie „Epidemie mowy nienawiści. Jak blisko Marca ’68 jesteśmy?” organizowanym w Muzeum POLIN. Na Twitterze opisał, jakimi przykładami ilustrowano przejawy rzekomego polskiego antysemityzmu.

„Przełamałem się i postanowiłem zakosztować atmosfery debaty w Muzeum POLIN. Tuż obok siedział znany socjolog Jan Tomasz Gross" – napisał na Twitterze Krzysztof Bosak.

Według profesora Bilewicza jednym z trzech komponentów polskiego antysemityzmu, ufundowanego na „narcystycznej tożsamości narodowej”, jest „antysemityzm wtórny”, ufundowany na wypieraniu odpowiedzialności za zbrodnie. Różnice w modelu finansowania Muzeum POLIN i Muzeum Powstania Warszawskiego mają być dowodem na „antysemityzm wtórny”. Wykładowca przeanalizował też artykuł 55. ustawy o IPN, a dowodami na przejaw antysemityzmu miałyby być rzekomo artykuł „Super Expressu” czy wypowiedzi wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego oraz Elżbiety Rybarskiej, prezes Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych.

„Ustawa o IPN chroni dobre imię narodu polskiego”

– Trzeba uspokoić sytuację i spokojnie poczekać na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Ta ustawa chroni dobre imię narodu polskiego – tak o...

zobacz więcej

Kolejnymi przykładami „wtórnego antysemityzmu” w Polsce były rysunek Cezarego Krysztopy, wypowiedzi posłów Marka Jakubiaka i Krystyny Pawłowicz czy kampania Polskiej Fundacji Narodowej.

Profesor Bilewicz przedstawił również wiele tabelek i grafik, które również miały być przykładem „wtórnego antysemityzmu” w Polsce.

Magierowski: Dialog z Tel Awiwem jest prowadzony. USA i Izrael to doceniają

– Dialog z Izraelem jest prowadzony i to jest najważniejsze; to jest coś, co zarówno nasi partnerzy w Stanach Zjednoczonych, jak i w Izraelu,...

zobacz więcej

Kolejne „czarne charaktery antysemityzmu” w Polsce to między innymi prezes PiS Jarosław Kaczyński, portal wPolityce.pl wraz z ONR i Młodzieżą Wszechpolską. W zestawieniu znalazło się również Studio YAYO.

Według Bilewicza antysemicka i antymuzułmańska mowa nienawiści obecna jest w internecie i telewizji.

Andrzej Duda: Będziemy chronić Polskę przed szkalowaniem

„Źle się stało, że ustawa o IPN została przyjęta w tym właśnie momencie i w takiej formie. W przeddzień Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ale to...

zobacz więcej

„Internet przeładowany jest hejtem i koszty tego ponoszą mniejszości” – wynika z prezentacji.

Na koniec wykładu były pytania z sali, na które profesor Bilewicz udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Jak powiedział nam Krzysztof Bosak, w jego relacji została zawarta większość slajdów prezentowanych podczas wykładu, który trwał godzinę.

Skontaktowaliśmy się również z Muzeum POLIN. Na pytanie, czy wykład był częścią programu edukacyjnego muzeum i czy jest zgodny z misją i wizją muzeum, otrzymaliśmy następującą odpowiedź: „wykład profesora Michała Bilewicza we wtorek 14 marca był częścią interdyscyplinarnej konferencji naukowej, która odbywa się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN między 13 a 15 marca w ramach programu »Obcy w domu. Wokół Marca ’68«.

Wykładu w formacie audio można odsłuchać tutaj. Michał Bilewicz jest profesorem na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie kieruje Centrum Badań nad Uprzedzeniami. Jego badania dotyczą problemów pojednania, mowy nienawiści, dehumanizacji, uprzedzeń i kolektywnych emocji moralnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej