RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ziobro zlecił śledztwo ws. skazania Tomasza K. Według prokuratury jest niewinny

15-latka zmarła z powodu wyziębienia i w wyniku odniesionych ran (fot. Archiwum)
15-latka zmarła z powodu wyziębienia i w wyniku odniesionych ran (fot. Archiwum)

– Poleciłem wszcząć śledztwo w sprawie skazania Tomasza K., któremu w 2004 r. wymierzono prawomocny wyrok 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki –poinformował minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Od 15 lat siedzi za gwałt i zabójstwo. Prokuratura: jest niewinny

Dolnośląski, zamiejscowy wydział Prokuratury Krajowej, złoży wniosek do Sądu Najwyższego o wznowienie postępowania w sprawie Tomasza K. – skazanego...

zobacz więcej

– Najpierw zginęła 15-letnia Małgosia. Później do więzienia trafił za to młody mężczyzna, stojący u progu dorosłego życia. Jeśli sąd potwierdzi, że niewinny człowiek spędził w murach więzienia 18 lat, to wobec tych, którzy dopuścili do tak fatalnej pomyłki, musi zostać wszczęte postępowanie. Celem będzie ustalenie, czy ponoszą odpowiedzialność za błąd i czy doszło do fałszowania dowodów. Dlatego poleciłem wszcząć śledztwo w tej sprawie – powiedział minister Zbigniew Ziobro.

Postępowanie ma dotyczyć podejrzenia przekroczenia uprawnień przez prowadzących tę sprawę śledczych i tworzenia fałszywych dowodów, które doprowadziły do skazania Tomasza K. na karę 25 lat więzienia.

– To podwójna tragedia, dla rodziny Małgosi i Tomasza K. Na mój wniosek prokuratura wystąpiła już do Sądu Najwyższego o wznowienie postępowania w sprawie mężczyzny. Ma doprowadzić do oczyszczenia go z zarzutów – zaznaczył Ziobro.

Wniosek o zawieszenie kary


W środę do Sądu Najwyższego wpłynął wniosek o wznowienie postępowania ws. Tomasza K. wystosowany przez dolnośląski zamiejscowy wydział Prokuratury Krajowej. – Dokument jest bardzo obszerny. Łącznie z wykazem załączników liczy 100 stron. Prokuratura wystąpiła w nim także o uchylenie wyroków obu instancji z 2003 r. i 2004 r. wobec Tomasza K. i jego uniewinnienie – mówił Krzysztof Michałowski z sekcji prasowej SN.

Natomiast w czwartek sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu ma rozpatrzyć inny wniosek Prokuratury Krajowej – o zawieszenie kary dla K. Jeżeli zostanie on pozytywnie rozpatrzony to skazany prawomocnie w 2004 r. mężczyzna będzie na wolności czekał na rozpatrzenie wniosku przez Sąd Najwyższy o wznowienie postępowanie w jego sprawie.

– W oczekiwaniu na rozstrzygnięcie sądu, czy Tomasz K. rzeczywiście jest niewinny, prokuratorzy złożyli wniosek o zawieszenie wobec niego kary – wskazał Ziobro.

– Najważniejsze jest, by ten mężczyzna jak najszybciej opuścił mury więzienia – uważa Ziobro. – Następną kwestią będzie przywrócenie mu dobrego imienia, o czym też zdecyduje sąd – dodawał.

15-letnia Małgorzata K. została brutalnie zgwałcona w noc sylwestrową na przełomie 1996 i 1997 r. Dziewczyna bawiła się z koleżankami na dyskotece w Miłoszycach pod Wrocławiem. W trakcie zabawy wyszła przed budynek. Kilkanaście godzin później została znaleziona martwa na prywatnej posesji naprzeciwko dyskoteki. Zmarła wskutek wyziębienia organizmu i odniesionych ran.

Zatrzymanie Ireneusza M.

Z prośbą o ponowne zajęcie się sprawą do ministra Ziobry zwrócili się w zeszłym roku rodzice Małgorzaty K. – Poleciłem raz jeszcze zbadać okoliczności śmierci 15-letniej Małgosi. Zajęli się tym doświadczeni prokuratorzy i policjanci z Wrocławia. Dzięki ich pracy, mimo upływu lat, udało się zatrzymać mężczyznę, który - jak wszystko na to wskazuje - jest rzeczywistym sprawcą tej potwornej zbrodni – wskazywał Ziobro.

Śledztwo zostało wznowione w 2017 r. W czerwcu zeszłego roku prokuratura poinformowała, że w sprawie zbrodni zatrzymano Ireneusza M. Prokurator przedstawił mu zarzut popełnienia przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa piętnastoletniej Małgorzaty K. Od tego czas M. przebywa w areszcie.

źródło:

Zobacz więcej