SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Watykan ocenzurował list Benedykta XVI o Franciszku

Ocenzurowanie listu znacząco zmieniło znaczenie cytatów, które Watykan udostępnił i które były szeroko komentowane przez media (fot.  Osservatore Romano/Handout via Reuters/tt/@VaticanNews
Ocenzurowanie listu znacząco zmieniło znaczenie cytatów, które Watykan udostępnił i które były szeroko komentowane przez media (fot. Osservatore Romano/Handout via Reuters/tt/@VaticanNews

Zdjęcie listu papieża Benedykta XVI o Franciszku, szeroko komentowanego przez media, zostało opublikowane przez Watykan bez kluczowych fragmentów; to zmieniło jego sens. W ocenzurowanej postaci dokument został odebrany jako zdecydowany głos w obronie obecnego papieża w związku z krytyką kierowaną pod jego adresem, tymczasem całość nie jest tak jednoznaczna.

Benedykt XVI: Na ostatnim odcinku drogi jestem otoczony miłością i dobrocią

„Pielgrzymuję do Domu” – napisał emerytowany 90-letni papież Benedykt XVI w liście do redakcji dziennika „Corriere della Sera”. Gazeta publikuje...

zobacz więcej

Watykan przyznał, że ingerował w przesłane mediom zdjęcie listu emerytowanego papieża Benedykta XVI o papieżu Franciszku. Na zamieszczonym zdjęciu zamazane zostały dwie istotne, kończące stronę wersy, a drugą stronę zasłonił stos książek. Manipulacja zmieniła znaczenie zdjęcia w sposób naruszający standardy dziennikarskie.

Zdjęcie z listem papieża seniora do prefekta Sekretariatu ds. Komunikacji prał. Dario Vigano zostało opublikowane w poniedziałek. List powstał z okazji prezentacji serii książek „Teologia papieża Franciszka”, ukazującej się nakładem watykańskiego wydawnictwa Libreria Editrice Vaticana (LEV).

„Z zadowoleniem przyjmuję tę inicjatywę, która chce sprzeciwić się i zareagować na niemądry przesąd, według którego papież Franciszek jest człowiekiem praktycznym, pozbawionym szczególnej formacji teologicznej lub filozoficznej, podczas gdy ja byłbym jedynie teoretykiem teologii, który mało zrozumiał z konkretnego życia chrześcijańskiego dzisiaj” – napisał Benedykt XVI.

Podziękował za dar 11 książek napisanych przez teologów o międzynarodowej sławie, które złożyły się na serię zredagowaną przez ks. Roberto Repole, przewodniczącego Włoskiego Towarzystwa Teologicznego. „Te niewielkie tomy słusznie ukazują, że Papież Franciszek jest człowiekiem o głębokiej formacji filozoficznej i teologicznej i dlatego pomagają zobaczyć wewnętrzną kontynuację między dwoma pontyfikatami, choć ze wszystkimi różnicami stylu i temperamentu” - zauważył.

Co jeszcze napisał Benedykt XVI?

List był cytowany przez prałata Dario Vigano jako argument przeciwko tym, którzy kwestionują teologiczne i filozoficzne kompetencje Franciszka. Jednak w środę Watykan przyznał dziennikarzom Associated Press, że na zdjęciu rozmył dwa ostatnie wiersze z pierwszej strony listu, w których Benedykt zaczyna wyjaśniać, że nie czytał książek, o których mowa. Napisał też, że nie może dokonać oceny teologicznej Franciszka, o którą prosił Vigano, ponieważ ma inne projekty do wykonania.

Druga strona listu jest na zdjęciu przykryta stosem książek. Wystaje tylko mały skrawek papieru z podpisem Benedykta. Ocenzurowanie listu znacząco zmieniło znaczenie cytatów, które Watykan udostępnił i które były szeroko komentowane przez media.

Większość niezależnych mediów, w tym Associated Press, przestrzega surowych norm, które zabraniają cyfrowej manipulacji zdjęciami.

Vigano stoi na czele nowego Sekretariatu ds. Komunikacji Watykanu. Niedawno w komunikacie z okazji Dnia Środków Społecznego Przekazu sekretariat potępił fake newsy jako zło i nakłaniał media do poszukiwania prawdy.

źródło:
Zobacz więcej