RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Czaputowicz po otruciu Skripala: Będziemy wspierać naszego sojusznika

– Będziemy wspierać naszego sojusznika – zapewnił w programie „O co chodzi” prof. Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych. Na czwartkowym spotkaniu Rady Bezpieczeństwa ONZ Polska ma wykazać solidarność z Wielką Brytanią. To reakcja na próbę zabójstwa byłego rosyjskiego podwójnego agenta Siergieja Skripala.

„Rosja winna próby morderstwa”. Pilne posiedzenie RB ONZ ws. użycia broni chemicznej

W odpowiedzi na wniosek MSZ Wielkiej Brytanii jeszcze w środę odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, na którym państwa...

zobacz więcej

Siergiej i Julia Skripal trafili do szpitala zatruci silnie toksyczną substancją. Brytyjska premier Theresa May oceniła, że próba zabójstwa przy użyciu broni chemicznej jest „afrontem wobec Wielkiej Brytanii”, ale też sprzeniewierzeniem się zakazowi stosowania broni chemicznej i „systemowi opartemu na wspólnych zasadach”.

O ataku mówił też gość programu „O co chodzi” prof. Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych. Poinformował, że rozmawiał na ten temat z Borisem Johnsonem, ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytyanii.

– Prosił mnie o wyrazy solidarności. Jest oświadczenie prezydenta, także oświadczenie premiera. Solidaryzujemy się z naszym sojusznikiem, Wielką Brytanią, w tym sporze. Będziemy go wspierać – zapewnił szef dyplomacji.

– Uznajemy te działania [próbę otrucia Skripala – red.] jako bezprawne, jako ingerencję w sprawy innego państwa, próbę jego destabilizacji. Trzeba to widzieć w szerszym kontekście – także podziału UE w momencie Brexitu – testowanie solidarności z Wielką Brytanią – mówił gość TVP Info.

– Broń chemiczna została użyta do otrucia osób na terytorium innego państwa. To może mieć poważne implikacje międzynarodowe – dodał.

Czaputowicz podkreślił, że na czwartkowym spotkaniu Rady Bezpieczeństwa ONZ Polska ma wykazać solidarność z Wielką Brytanią. – RB ONZ jest ciałem, które dyskutuje na temat zagrożeń dla bezpieczeństwa. To jest poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa – ocenił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej