SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Zbigniew Ziobro o Tomaszu K.: Najważniejsze, by szybko opuścił więzienie i odzyskał dobre imię

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro (fot. PAP/Stach Leszczyński)
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro (fot. PAP/Stach Leszczyński)

– Najważniejsze, by Tomasz K. szybko opuścił więzienie i odzyskał dobre imię – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Według prokuratury K. niesłusznie został skazany za zgwałcenie i zabójstwo piętnastolatki w Miłoszycach (Dolnośląskie).

Oskarżony o zabójstwo Tunezyjczyk nie przyznaje się do winy

Tunezyjczyk, oskarżony o zabójstwo w Ełku (Warmińsko–Mazurskie) 21–letniego mężczyzny nie przyznaje się do winy; przed Sądem Okręgowym w Suwałkach...

zobacz więcej

Z inicjatywy Zbigniewa Ziobry (jako prokuratora generalnego) do Sądu Okręgowego we Wrocławiu trafił we wtorek wniosek o zawieszenie kary wobec K. Dzięki temu będzie mógł wyjść na wolność, zanim jeszcze formalnie sąd prawomocnie oczyści go z zarzutów.

– Najważniejsze jest, by ten mężczyzna jak najszybciej opuścił mury więzienia – powiedział w rozmowie z PAP minister.

– Następną kwestią będzie przywrócenie mu dobrego imienia, o czym też zdecyduje sąd – dodał.

Tomasz K. został w 2004 r. skazany na 25 lat więzienia. Na polecenie szefa resortu sprawiedliwości prokuratura złożyła już do Sądu Najwyższego wniosek o wznowienie postępowania w tej sprawie.

Wniosek o zawieszenie kary

Jednak zanim K. zostanie oczyszczony z zarzutu morderstwa, musiałby zgodnie z prawem dalej siedzieć w więzieniu, dlatego wniosek o zawieszenie mu kary jest najlepszym rozwiązaniem, które gwarantuje, że szybko odzyska wolność.

W noc sylwestrową 1996 roku została zgwałcona i zabita Małgorzata K. Za tę zbrodnię Tomasz K. został w 2003 roku skazany na 15 lat więzienia, a rok później Sąd Apelacyjny we Wrocławiu podwyższył mu wyrok do 25 lat więzienia, bo uznał, że dowody w sprawie są bezsporne. Mężczyzna, który początkowo przyznał się do gwałtu, odwołał to później i odmawiał wyjaśnień. Prokuratura i sąd podczas procesu byli zgodni, że sprawca nie działał sam.

Protesty po zabójstwie Kuciaka. Szef słowackiego MSW podał się do dymisji

Dymisja słowackiego ministra to echo zamordowania dziennikarza Jana Kuciaka oraz największych od dziesięcioleci protestów ulicznych mających...

zobacz więcej

Z prośbą o ponowne zajęcie się sprawą do ministra Ziobry zwrócili się w zeszłym roku rodzice Małgorzaty K.

– Poleciłem raz jeszcze zbadać okoliczności śmierci 15-letniej Małgosi. Zajęli się tym doświadczeni prokuratorzy i policjanci z Wrocławia. Dzięki ich pracy, mimo upływu lat, udało się zatrzymać mężczyznę, który - jak wszystko na to wskazuje - jest rzeczywistym sprawcą tej potwornej zbrodni – powiedział Ziobro.

Zarzuty dla Ireneusza M.

– Zatrzymany to Ireneusz M., który jest w areszcie. Prokurator postawił mu zarzut gwałtu ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa Małgorzaty K. Jednocześnie prokuratorzy doszli do wniosku, że siedzący od 18 lat w więzieniu Tomasz K. nie miał związków z tą zbrodnią – wyjaśnił minister.

– Wiem, że to nie ukoi bólu bliskich Małgosi, ale mam nadzieję, że znalezienie osoby, która najprawdopodobniej odpowiada za jej śmierć, będzie dla nich choć drobnym zadośćuczynieniem – powiedział Ziobro.

Podziękował rodzicom, że zwrócili się do niego o ponowne zbadanie sprawy. – Bez ich determinacji nie dowiedziałbym się o tej historii i nie podjąłbym decyzji o wszczęciu śledztwa – dodał minister.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej Ewa Bialik poinformowała wcześniej PAP, że dolnośląski wydział zamiejscowy PK złożył wniosek o zawieszenie odbywania kary przez K. Mężczyzna, zdaniem prokuratury, nie popełnił zbrodni, za którą go skazano w 2004 r. na 25 lat więzienia – zabójstwa i zgwałcenia 15-letniej dziewczyny. Wcześniej przebywał w areszcie od 2000 r.

Wznowienie śledztwa

Śledztwo zostało wznowione w 2017 r. Ireneusza M. zatrzymano w czerwcu 2017 r. pod zarzutem zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa piętnastolatki

Jeżeli wrocławski sąd wcześniej pozytywnie rozpatrzy wniosek o zawieszenie kary, to T. będzie na wolności czekał na rozpatrzenie wniosku przez Sąd Najwyższy. SN może wniosek prokuratury o wznowienie postępowania w sprawie Tomasza K. odrzucić, uwzględnić i uniewinnić K., lub uwzględnić i skierować sprawę do ponownego rozpatrzenia.


15-letnia Małgorzata K. bawiła się z koleżankami w sylwestra 1996 r. w dyskotece w podwrocławskich Miłoszycach. W trakcie sylwestrowej zabawy wyszła przed budynek. Kilkanaście godzin później ciało 15-latki zostało znalezione na prywatnej posesji naprzeciwko dyskoteki, w której bawiło się ok. 500 osób. Dziewczyna zmarła wskutek odniesionych ran i wyziębienia organizmu.

źródło:

Zobacz więcej