MSZ Rosji: Nie powinno się grozić państwu posiadającemu broń jądrową

Władimir Putin podczas przemowy w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej (fot. PAP/ EPA/ALEXEI NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN)

– Nie powinno się grozić państwu posiadającemu broń jądrową – powiedziała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, cytowana we wtorek przez RIA, odwołując się do oświadczenia brytyjskiego rządu, że jest „wysoce prawdopodobne”, iż za atakiem na Siergieja Skripala stoi Rosja.

Rosyjskie MSZ: Rosja nie odpowie Londynowi, dopóki nie otrzyma próbek

Rosja nie będzie odpowiadać na ultimatum Londynu w sprawie byłego agenta Siergieja Skripala, dopóki nie otrzyma od Wielkiej Brytanii próbek...

zobacz więcej

Brytyjskie władze dały Kremlowi czas do końca dnia na przedstawienie szczegółowych informacji o programie rozwoju broni chemicznej oraz dotyczących tego, w jaki sposób zabójczy środek, wykorzystany podczas próby otrucia byłego szpiega, mógł zostać użyty na terytorium Wielkiej Brytanii.

– Nie powinno się grozić państwu posiadającemu broń jądrową – powiedziała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, cytowana we wtorek przez RIA.

Według Agencji Reutera rosyjska ambasada w Londynie wyraziła silne zaniepokojenie doniesieniami o możliwych ofensywnych działaniach w cyberprzestrzeni, które może podjąć Wielka Brytania. Rosjanie wezwali rząd brytyjski do rewizji postanowień w sprawie ewentualnej cyberofensywy.

– Rosja nie tylko została prowokacyjnie i bezpodstawnie oskarżona w sprawie incydentu w Salisbury. Ewidentne jest, że Zjednoczone Królestwo opracowuje plany uderzenia w Rosję bronią cybernetyczną – oświadczyła ambasada Rosji w Londynie.

Wielka Brytania: Znaleziono zwłoki bliskiego współpracownika Borysa Bieriezowskiego

W Wielkiej Brytanii znaleziono ciało Rosjanina Nikołaja Głuszkowa, bliskiego współpracownika zmarłego oligarchy Borysa Bieriezowskiego – podaje we...

zobacz więcej

– Twierdzenia wielu członków parlamentu, „źródeł w Whitehall” oraz „ekspertów” odnoszące się do możliwego „użycia ofensywnych zdolności” stwarzają źródło poważnego zaniepokojenia. Zapraszamy stronę brytyjską do ponownego przemyślenia konsekwencji takiego nieodpowiedzialnego posunięcia – dodała rosyjska ambasada.

O możliwości ofensywnych działań w cyberprzestrzeni, które mogłyby stać się odpowiedzią Wielkiej Brytanii na sprawę Skripala, pisał m.in. dziennik „The Times”. Potencjalny brytyjski cyberatak miałby odbyć się przez wprowadzenie szkodliwego oprogramowania do rosyjskich sieci informatycznych bądź też przez atak na rosyjskie „farmy trolli” w mediach społecznościowych.

Jak podkreślono, brytyjskie ministerstwo obrony i odpowiedzialna za komunikację cyfrową agenda rządowa GCHQ przyspieszyły w ostatnich miesiącach prace nad wspólnym programem przygotowującym Wielką Brytanię do użycia ofensywnych zdolności cyfrowych w razie dalszej eskalacji konfliktu.

Szefowa brytyjskiego rządu Theresa May postawiła rosyjskim władzom ultimatum, wedle którego Kreml do północy we wtorek ma udzielić wyjaśnień w związku z atakiem chemicznym na Siergieja Skripala.

źródło:

Zobacz więcej