RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Szef MSZ Niemiec potępił atak na Siergieja Skripala

Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel i kanclerz Niemiec Angela Merkel (fot. REUTERS/Fabrizio Bensch)
Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel i kanclerz Niemiec Angela Merkel (fot. REUTERS/Fabrizio Bensch)

Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel potępił we wtorek przeprowadzony w Wielkiej Brytanii atak z użyciem toksycznej substancji na byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala. – Jeśli potwierdzi się, że Rosja miała udział w ataku, byłaby to poważna sprawa – dodał.

Donald Trump: Brytyjskie władze uważają, że to Rosja stoi za atakiem na Skripala

Prezydent USA Donald Trump stwierdził we wtorek, że brytyjskie władze uważają, iż to Rosjanie stoją za atakiem z użyciem broni chemicznej na byłego...

zobacz więcej

– Jak najbardziej stanowczo potępiamy atak przeprowadzony z użyciem broni chemicznej – podkreślił szef niemieckiej dyplomacji w oświadczeniu wydanym po rozmowie telefonicznej z szefem MSZ Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.

Gabriel wyraził solidarność z Wielką Brytanią i zaznaczył, że sprawcy próby otrucia Skripala muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. – Jeśli potwierdzi się, że stoi za tym Rosja, to byłaby to bardzo poważna sprawa – zaznaczył.

Skripal, były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który w przeszłości był skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii, oraz towarzysząca mu córka Julia trafili 4 marca do szpitala w stanie krytycznym, gdy stracili przytomność w centrum handlowym w mieście Salisbury na południowy zachód od Londynu.

Media brytyjskie o współpracy Skripala z MI6 i możliwych działaniach Londynu

Brytyjskie gazety opublikowały w sobotę nowe szczegóły na temat werbunku oraz zakresu współpracy b. pułkownika GRU Siergieja Skripala z brytyjskim...

zobacz więcej

W poniedziałek brytyjska premier Theresa May ujawniła, że oboje zostali poddani działaniu rosyjskiej broni chemicznej nowiczok.

Jak powiedziała w Izbie Gmin, jej rząd uznał za „wysoce prawdopodobne”, że za próbą zabójstwa byłego rosyjsko-brytyjskiego szpiega stała Rosja, i zażądał od Kremla złożenia pilnych wyjaśnień.

Według brytyjskiej prasy władze dały Kremlowi czas do końca dnia na przedstawienie szczegółowych informacji o programie rozwoju broni chemicznej oraz tego, w jaki sposób zabójczy środek mógł zostać użyty na terytorium Wielkiej Brytanii.

„Rosja nie będzie odpowiadać na ultimatum Londynu w sprawie Skripala, dopóki nie otrzyma od Wielkiej Brytanii próbek substancji wykorzystanej podczas próby otrucia agenta” – podała we wtorek agencja TASS, powołując się na rosyjskie MSZ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej