RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Rosyjskie MSZ: Rosja nie odpowie Londynowi, dopóki nie otrzyma próbek

Plac Czerwony w Moskwie (fot. REUTERS/Maxim Shemetov)
Plac Czerwony w Moskwie (fot. REUTERS/Maxim Shemetov)

Rosja nie będzie odpowiadać na ultimatum Londynu w sprawie byłego agenta Siergieja Skripala, dopóki nie otrzyma od Wielkiej Brytanii próbek substancji wykorzystanej podczas próby otrucia agenta – podała agencja TASS, powołując się na MSZ Rosji.

Szef MSZ Niemiec potępił atak na Siergieja Skripala

Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel potępił we wtorek przeprowadzony w Wielkiej Brytanii atak z użyciem toksycznej substancji na byłego rosyjskiego...

zobacz więcej

Jak podkreślono w MSZ, strona rosyjska nie odpowie Londynowi, „dopóki Wielka Brytania nie zacznie działać zgodnie z Konwencją o zakazie broni chemicznej, która przewiduje wspólne badanie tego, co się wydarzyło”.

Zaznaczono, że Rosja była gotowa na udział we wspólnym dochodzeniu w sprawie próby otrucia Skripala. – Działania brytyjskich władz noszą jawnie prowokacyjny charakter, Rosja nie ma związku z incydentem w Salisbury z 4 marca – oświadczono w ministerstwie.

MSZ zaznaczyło też we wtorek, że Wielka Brytania powinna być świadoma, że groźby przyjęcia sankcji wobec Rosji w związku ze sprawą Skripala nie pozostaną bez odpowiedzi.

„Ingerencja w wewnętrzne sprawy Rosji”

Przewodniczący Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, Wiaczesław Wołodin uznał oskarżenia kierowane przez Londyn w związku ze sprawą Skripala pod adresem Moskwy za ingerencję w wewnętrzne sprawy Rosji przed nadchodzącymi wyborami prezydenckimi.

Oświadczył, że odpowiedzialność za atak na Skripala i innych obywateli Rosji spoczywa na Wielkiej Brtanii, a brytyjska premier Theresa May próbuje oddalić podejrzenia od swojego kraju.

Donald Trump: Brytyjskie władze uważają, że to Rosja stoi za atakiem na Skripala

Prezydent USA Donald Trump stwierdził we wtorek, że brytyjskie władze uważają, iż to Rosjanie stoją za atakiem z użyciem broni chemicznej na byłego...

zobacz więcej

– Te działania, które teraz obserwujemy, mówią o tym, że jest to zaplanowana akcja, która jest formą wpływu m.in. na kampanię wyborczą, (...) by spróbować zdyskredytować Rosję w oczach światowej społeczności, żeby stworzyć niekorzystne tło dla prowadzenia kampanii wyborczej – ocenił Wołodin.

– Jest to ingerencja w nasze sprawy, w nasze wybory. To jest najbardziej cyniczna forma, kiedy naraża się zdrowie obywateli – dodał. Wołodin zaproponował też, by oskarżenia wysuwane przez Londyn pod adresem Rosji omówić w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE. We wtorek wezwano do rosyjskiego MSZ ambasadora Wielkiej Brytanii w Moskwie Laurie Bristowa – podał TASS.

W rozmowie z dziennikarzami Bristow poinformował, że podczas spotkania z wiceszefem rosyjskiego MSZ Władimirem Titowem podkreślił, iż Londyn oczekuje wyjaśnień od Rosji w sprawie tego, w jaki sposób substancja wykorzystana podczas ataku na Skripala znalazła się w Wielkiej Brytanii.

Media brytyjskie o współpracy Skripala z MI6 i możliwych działaniach Londynu

Brytyjskie gazety opublikowały w sobotę nowe szczegóły na temat werbunku oraz zakresu współpracy b. pułkownika GRU Siergieja Skripala z brytyjskim...

zobacz więcej

Powiedział, że premier May w środę ogłosi, kto jest odpowiedzialny za atak na Skripala – relacjonuje TASS.

Titow wyraził z kolei zdecydowany protest w związku z „ogólnymi” oskarżeniami pod adresem Rosji wysuniętymi przez brytyjskie władze.

Stały przedstawiciel Rosji przy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej Aleksandr Szulgin oświadczył we wtorek na sesji w sprawie incydentu w Salisbury, że ultimatum Londynu o dostarczeniu przez Rosję informacji dotyczących incydentu ze Skripalem do końca wtorku jest „nie do przyjęcia”.

– Przestańcie wzniecać histerię, jak najszybciej oficjalnie skierujcie do nas prośbę, by rozpocząć konsultacje dla wyjaśnienia sytuacji – oznajmił. May powiedziała w Izbie Gmin, że jej rząd uznał za „wysoce prawdopodobne”, że za próbą zabójstwa byłego rosyjsko-brytyjskiego szpiega stała Rosja, i zażądał od Kremla złożenia pilnych wyjaśnień.

Władze dały Kremlowi czas do końca dnia na przedstawienie szczegółowych informacji o programie rozwoju broni chemicznej oraz tego, w jaki sposób zabójczy środek mógł zostać użyty na terytorium Wielkiej Brytanii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej