RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Protesty po zabójstwie Kuciaka. Szef słowackiego MSW podał się do dymisji

Robert Kalinak (fot. PAP/EPA/JAKUB GAVLAK)
Robert Kalinak (fot. PAP/EPA/JAKUB GAVLAK)

Dymisja słowackiego ministra to echo zamordowania dziennikarza Jana Kuciaka oraz największych od dziesięcioleci protestów ulicznych mających związek ze zbrodnią. Robert Kaliniak zrezygnował z kierowania ministerstwem spraw wewnętrznych oraz ze stanowiska wicepremiera.

Urodziła dziewczynkę w komisariacie. Poród odebrali policjanci

Niezwykły poród – nie w szpitalu, a w komisariacie policji w Mosinie (woj. wielkopolskie). W nocy z soboty na niedzielę do budynku wbiegł...

zobacz więcej

Decyzja dotychczasowego szefa MSW Roberta Kaliniaka to reakcja na kryzys, który wybuchł na Słowacji po zabójstwie 27-letniego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka. Mężczyzna został zastrzelony wraz ze swą 27-letnią partnerką Martiną Kusznirovą w ich własnym domu w Velkej Maczy w kraju (województwie) trnawskim na południowym zachodzie Słowacji.

Za najbardziej prawdopodobny motyw tej zbrodni policja uznała zawodową działalność Kuciaka. W mediach opublikowano ostatni, niedokończony artykuł Kuciaka, który opisuje działalność włoskich siatek przestępczych na terenie Słowacji oraz obecność osób bliskich włoskiej organizacji mafijnej 'ndrangheta w otoczeniu premiera Roberta Fico.

Krytyka ministra

Dotychczasowy szef MSW Robert Kaliniak był krytykowany przez opozycję i media m.in. za zlekceważenie informacji o osobistym zagrożeniu Kuciaka. Zapewniał, że nie docierały do niego ostrzeżenia od włoskich urzędów o działalności na terenie wschodniej Słowacji organizacji przestępczych z Włoch.

Jego dymisji domagali się nie tylko politycy opozycji, ale także współtworząca koalicję rządową liberalna partia Most-Hid.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej