Katastrofa w Nieświeżu. Zagrożona krypta ze szczątkami Radziwiłłów

W podziemiach świątyni w Nięświeżu znajduje się krypta, w której spoczywa około 100 przedstawicieli rodu Radziwiłłów (fot. Wikipedia.com/Andrei Kuzmin)

Woda podtapia Kościół Bożego Ciała w Nieświeżu na zachodniej Białorusi. W podziemiach świątyni znajduje się krypta, w której spoczywa około 100 przedstawicieli rodu Radziwiłłów.

Kamieniec Podolski, twierdza niezdobyta. Zobacz, jak robotnicy burzą jej mury

Internautów zaniepokoił film umieszczony na facebookowym koncie Konrada Falęckiego. Widać na nim, jak robotnicy głazem na wahadle i młotami...

zobacz więcej

Trumny kilka lat temu zostały ustawione na dębowych podstawach dlatego nie są bezpośrednio zagrożone.

Jednak zbierająca się w podziemiach woda źle wpływa na ścian kościoła.

Wierni najpierw wodę wynosili wiadrami.

Później władze miejskie przekazały kościołowi pompę która uruchamiana jest co 3 godziny.

Kościół Bożego Ciała w Nieświeżu jest uważany za jeden z pierwszych jezuickich i barokowych kościołów w Rzeczypospolitej.

Świątynię ufundował w XVI wieku książę Mikołaj Krzysztof Radziwiłł Sierotka.

Woda zagraża kościołowi w Nieświeżu (fot. Wikipedia.com/Argon)

Tydzień Radziwiłłów w białoruskiej telewizji

Pierwszy odcinek filmu o rodzie Radziwiłłów zainaugurował w państwowej telewizji białoruskiej Tydzień Radziwiłłów. Opowiadano w nim m.in. o głównej...

zobacz więcej

Została wzniesiona według projektu architekta-zakonnika z Włoch Jana Marii Bernardoniego na wzór rzymskiego kościoła Il Gesù.

Obok kościoła znajdują się przebudowane budynki dawnego kolegium jezuitów oraz – przed fasadą kościelną – kaplica z 1747 roku. Budowla została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Mińskie media poinformowały, że jutro do Nieświeża mają przyjechać białoruscy specjaliści, którzy będą wyjaśniać przyczynę pojawienia się wody w podziemiach fary.

Kościół ufindował Mikołaj Krzysztof Radziwiłł Sierotka (fot. Wikipedia.com/Andrei Kuzmin)

źródło:
Zobacz więcej