Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Weterani i polscy Sprawiedliwi jadą do Izraela. Chcą uczcić trzy rocznice

Wizytę polskich bohaterów organizuje Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych (fot. Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych)

Weterani walk o niepodległość Polski i polscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, wraz z delegacją państwową, udają się w niedzielę z pielgrzymką do Izraela. Kombatanci odwiedzą groby polskich żołnierzy m.in. w Ramli, a także Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.

„Polska bezpieczną przystanią dla Żydów w Europie”. Premier pisze do znanego rabina

„W czasie wzrastającej fali antysemityzmu w Europie, Polska znów staje się bezpieczną przystanią dla społeczności żydowskiej” – napisał Mateusz...

zobacz więcej

Pielgrzymka – jak podkreślił w rozmowie z PAP szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk – ma na celu uhonorowanie przypadających w 2018 r. trzech rocznic: 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 75-lecia powstania 2. Korpusu Polskiego, który okrył się chwałą na polach bitewnych kampanii włoskiej, a także 65-lecia powstania Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem.

Instytut od 1953 r. dokumentuje tragedię narodu żydowskiego podczas Holokaustu, a także honoruje Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którzy podczas wojny ratowali Żydów. Podróż do Ziemi Świętej – jak dodał Kasprzyk, który będzie przewodniczyć delegacji – była planowana od dłuższego czasu i nie wiąże się z trwającymi od kilku tygodni kontrowersjami dotyczącymi nowelizacji ustawy o IPN.

Pielgrzymka odpowiedzią na prośby weteranów

Szef Urzędu ds. Kombatantów zaznaczył, że pielgrzymka jest odpowiedzią na prośby weteranów. – Kombatanci zgłaszali nam wielokrotnie chęć podziękowania za dar wolności w ojczyźnie Jezusa Chrystusa, w kolebce chrześcijaństwa. To jest miejsce niezwykle ważne dla naszej tożsamości narodowej - powiedział.

Podobnie jak w ubiegłym roku wizyta polskich weteranów II wojny światowej ma na celu oddanie hołdu polskim żołnierzom 2. Korpusu Polskiego, którzy pod dowództwem gen. Władysława Andersa 18 maja 1944 r. zdobyli po niezwykle zaciętych walkach Monte Cassino. W latach II wojny światowej - 75 lat temu - korpus formował się na terenie Palestyny, która wówczas była terytorium mandatowym Wielkiej Brytanii. Korpus powstał 21 lipca 1943 r.

Polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata udają się do Izraela

Weterani walk o niepodległość Polski, w tym żołnierze gen. Władysława Andersa, oraz polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata odwiedzą Izrael w...

zobacz więcej

Kombatanci na Górze Oliwnej

Uczestnicy pielgrzymki złożą hołd Armii Polskiej na Wschodzie m.in. w Tyberiadzie przy kościele św. Piotra, gdzie stoi monument obrazujący 1000-letnie dzieje Polski, a ufundowany w 1945 r. przez polskich żołnierzy na pamiątkę ich pobytu nad Jeziorem Galilejskim. W Ramli uroczystości odbędą się przy polskiej kwaterze Cmentarza Wojennego Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, na której znajdują się 272 polskie groby żołnierskie z lat 1940-1947.

W Jerozolimie zaplanowano złożenie kwiatów w Izbie Pamięci Instytutu Yad Vashem oraz na Wzgórzu Herzla przed pomnikiem żołnierzy pochodzenia żydowskiego, którzy walczyli w Wojsku Polskim w czasie II wojny światowej. Kombatanci odwiedzą także grób premiera Izraela Menachema Begina na Górze Oliwnej - żołnierza 2. Korpusu Polskiego i przyjaciela jednego z uczestników pielgrzymki, mjr. Ottona Hulackiego, z którym przebywał w jednym łagrze sowieckim.

W Jerozolimie weterani odwiedzą m.in. trzecią stację Via Dolorosa, czyli jedną ze stacji drogi męki Chrystusa. Wystrój kaplicy, która przedstawia upadającego pod krzyżem Chrystusa, ufundowali żołnierze gen. Andersa, a autorem obrazów w środku jest por. Tadeusz Zieliński. Podczas wizyty w Izraelu planowane jest także spotkanie z weteranami drugiej wojny światowej mieszkającymi w Izraelu.

Oprócz szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, kombatantom towarzyszyć będą: wicemarszałek Senatu Maria Koc, wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak oraz senator Anna Maria Anders, która jest pełnomocnikiem premiera ds. dialogu międzynarodowego. Obecni będą także wiceprezes IPN Jan Baster oraz przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Weteranów, Kombatantów i Osób Represjonowanych poseł Anita Czerwińska.

Opiekunem pielgrzymki będzie ks. prof. Waldemar Chrostowski - kierownik Katedry Egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie, zaangażowany w dialog katolicko-żydowski.

źródło:

Zobacz więcej