Ukraina aspiruje do NATO. Niezbędna reforma armii

Ukraińscy żołnierze podczas ćwiczeń Strong Europe Tank Challenge (fot. 7th Army Training Command)

Ukraina zaliczona została w poczet krajów aspirujących do NATO. Odpowiednią adnotację umieszczono na oficjalnej stronie internetowej Sojuszu Północnoatlantyckiego. Informację potwierdziły ukraińskie władze.

„Wstąpienie Ukrainy do NATO pozwoli skuteczniej walczyć z Rosją”

Czy Ukraina gotowa jest na przystąpienie do NATO? O członkostwo kraju w sojuszu zamierza zapytać swoich obywateli Petro Poroszenko. Prezydent...

zobacz więcej

Ukrainę dopisano do innych krajów aspirujących do członkostwa w Sojuszu, takich jak Gruzja, Bośnia i Hercegowina oraz Macedonia.

Jak czytamy na stronie internetowej NATO, status kraju aspirującego mają kraje, które zadeklarowały chęć członkostwa w Sojuszu i otrzymują zaproszenie do zintensyfikowanego dialogu z NATO co do członkostwa i związanych z nim reform.

Na stronie internetowej Sojuszu umieszczono też adnotację, że ukraiński parlament w zeszłym roku określił członkostwo w NATO jako strategiczny cel Ukrainy.

Jak poinformowała ukraińska minister do spraw integracji euroatlantyckiej, Iwanna Kłympusz-Cyncadze, rozmawiała ona wczoraj z wiceszefową NATO Rose Gottemoeller i w efekcie Sojusz zgodził się na uznanie aspiracji Kijowa.

Ukraińska minister dodała, że od uznania przez NATO aspiracji danego kraju do jego członkostwa jest długa droga, jednak Ukraina może ją przejść, jeśli będzie realizować szereg reform, na czele z reformą armii. Kilka miesięcy temu prezydent Petro Poroszenko zapewniał, że jego kraj osiągnie standardy NATO do 2020 roku.

źródło:
Zobacz więcej