RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Gang próbował obciąć mu nogi piłą łańcuchową. Triatlonista miał wystąpić w zawodach

Mhlengi Gwala miał w tym miesiącu wziąć udział w mistrzostwach RPA w triatlonie (fot. FB)
Mhlengi Gwala miał w tym miesiącu wziąć udział w mistrzostwach RPA w triatlonie (fot. FB)

Triatlonista Mhlengi Gwala opisał na antenie BBC makabryczny atak, którego ofiarą padł we wtorek w okolicach Durbanu w RPA. 27-letni sportowiec został napadnięty, gdy o poranku przeprowadzał trening rowerowy. Pod bronią został odciągnięty od drogi, po czym grupa napastników próbowała obciąć mu obie nogi poniżej kolan przy użyciu piły łańcuchowej.

Zwycięstwo polskich lekkoatletów. Złoto i rekord świata sztafety

Polska sztafeta 4x400 m mężczyzn odniosła w Birmingham niespodziewany sukces, zdobywając nie tylko złoty medal mistrzostw świata, ale wynikiem...

zobacz więcej

27-letni reprezentant Republiki Południowej Afryki opisał, jak został zawleczony w krzaki. – Wtedy odpalili piłę łańcuchową – powiedział Gwala. – Jeden z mężczyzn trzymał mnie od tyłu, a drugi trzymał mnie za nogi. Inny mężczyzna zaczął ciąć – opisywał. Napastnikom nie udało się jednak odciąć kończyn sportowca. Gang porzucił rannego triatlonistę, który próbował bezskutecznie wezwać pomoc.

– Doczołgałem się do drogi i zatrzymałem samochód, który zawiózł mnie do szpitala – powiedział. Chirurdzy w szpitalu w Durbanie zoperowali sportowca w środę. Jak powiedział Gwala, doktorzy mają nadzieję, że uda się uratować jego nogi, ale martwią się skalą uszkodzeń nerwów.

Motywy ataku nie są na razie znane – napastnicy nie ukradli roweru, portfela ani telefonu, które sportowiec miał przy sobie. Gwala powiedział BBC, że nie wie, dlaczego padł ofiarą ataku. Policja prowadzi śledztwo w sprawie napaści, ale dotychczas nie dokonano żadnych zatrzymań.

Triatlonista miał w tym miesiącu wystąpić na mistrzostwach RPA. Wcześniej dwukrotnie reprezentował kraj na imprezach rangi międzynarodowej. Mhlengi Gwala ma nadzieję na powrót do sportu. – Ludzie na całym świecie modlą się za mnie… będę kontynuować karierę – stwierdził. Wsparcie obejmuje nie tylko życzenia i modlitwę. W ramach zbiórki crowdfundingowej, zorganizowanej celem pokrycia kosztów leczenia sportowca, udało się już zebrać przeszło 53 tys. dolarów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej