RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wielka Brytania: Zaprezentowano laureatki kampanii #Polka100

Laureatkami kampanii są Polki reprezentujące różne zawody (fot. tt/@PolishEmbassyUK)

W Ognisku Polskim w Londynie przedstawiono 18 Polek mieszkających w Wielkiej Brytanii, które są laureatkami kampanii #Polka100 zorganizowanej przez Ambasadę RP w Londynie w ramach obchodów 100-lecia rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce.

Wielka Brytania: Polakom zakazano mówić po polsku. MSZ: to dyskryminacja

Zakaz mówienia po polsku został wprowadzony w oddziale Vision Express w hrabstwie Nottinghamshire. MSZ uważa, że to działania dyskryminujące...

zobacz więcej

Spośród blisko 200 nadesłanych zgłoszeń wybrano 18 osób, w tym m.in. inżynierkę odpowiedzialną za modernizację londyńskiego metra – Annę Kopyto, koordynatorkę postprodukcji w serialach „Gra o Tron” i „The Crown” – Barbarę Lalik, kierowniczkę działu obsługi zwiedzających w Opactwie Westminsterskim – Różę Włodarczyk, analityk zapotrzebowania na energię elektryczną – Oliwię Miłek-Richards oraz piłkarkę w drużynie juniorów Chelsea FC – Ashanti Akpan, której mama jest Polką, a tata – Afrykaninem.

Monika Sikora z biura prasowego ambasady RP w Londynie tłumaczyła, że wyróżnione osoby łamią istniejące stereotypy dotyczące kobiet migrantek, a także te dotyczące Polaków w Wielkiej Brytanii, bo zajmują wpływowe stanowiska w zawodach, które często tradycyjnie były zdominowane przez mężczyzn.

– Mamy powody do dumy, bo ich historie pokazują, że Polki znakomicie odnajdują się w Wielkiej Brytanii i często robią fantastyczne rzeczy, które mają bezpośrednie znaczenie na funkcjonowanie tego kraju – dodała.

Polak skazany w Wielkiej Brytanii. Groził śmiercią muzułmanom i wjechał w hinduską restaurację

48-letni Polak Marek Z. skazany przez brytyjski sąd na 33 tygodnie więzienia po tym, gdy pobił żonę, a następnie pod wpływem alkoholu groził...

zobacz więcej

Z kolei Ewa Gluza, która znalazła się w finałowej osiemnastce w uznaniu swojej pracy ze społecznością lokalną w Oksfordzie, tłumaczyła, że jej zdaniem kampania może także pomóc w wykreowaniu nowych liderek, które mogłyby reprezentować głos Polaków w Wielkiej Brytanii.

– Wielu ludziom często się błędnie wydaje, że polscy migranci w tym kraju zajmują głównie najniższe stanowiska, ale szeroka lista nagrodzonych - od inżynierki do policjantki zajmującej się mediacjami, pokazuje, że Polki z odwagą przebijają kolejne szklane sufity i osiągają istotne sukcesy w swoich branżach – dodała.

Wszystkie finalistki zostały sportretowane przez mieszkającą w Londynie nagradzaną fotoreporterkę Jadwigę Bronte.

– Najważniejsze było dla mnie przedstawienie tych kobiet jako silnych, współczesnych bohaterek, które mogą być wzorem do naśladowania, a także pokazanie, że coraz bardziej nieaktualny staje się tradycyjny podział na zawody męskie i damskie – tłumaczyła.

Szczegółowe profile oraz portrety 18 wyróżnionych kobiet zostały opublikowane na stronie internetowej i mediach społecznościowych ambasady RP w Londynie.

W 2018 r. obchodzona jest setna rocznica uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce i Wielkiej Brytanii.

źródło:

Zobacz więcej