RAPORT

Wojna na Ukrainie

Agata Kornhauser-Duda: bezpieczeństwo przestało być domeną mężczyzn

Agata Kornhauser-Duda podczas spotkania z kobietami ze służb i formacji mundurowych (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Agata Kornhauser-Duda podczas spotkania z kobietami ze służb i formacji mundurowych (fot. PAP/Radek Pietruszka)

– Sprawy bezpieczeństwa przestały być domeną mężczyzn; płeć nie ma znaczenia dla jakości służby - powiedziała Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda podczas spotkania z kobietami ze służb mundurowych. Wyraziła nadzieję na szybką nominację generalską dla kobiety w służbie czynnej w wojsku.

– Sprawy bezpieczeństwa, sprawy porządku, tradycyjnie powierzano mężczyznom. A przecież nigdy nie brakowało i nie brakuje kobiet, które dawały świadectwo wielkiego bohaterstwa w chwilach najwyższej próby, w czasie wojen, w czasie katastrof, czy kataklizmów – powiedziała Kornhauser–Duda w czwartek do przedstawicielek służb mundurowych.

Jak dodała, „prawdziwa ekspansja kobiet w demokratycznych krajach nastąpiła dopiero na przełomie XX i XXI wieku” i „teraz panuje prawie powszechne przekonanie, że płeć żołnierza, funkcjonariusza, strażaka, strażnika nie ma żadnego znaczenia, jeżeli chodzi o jakość wykonywanej przez niego służby”.

– A przecież kobiety do stereotypowo męskich zawodów wnoszą profesjonalizm, umiejętność podejmowania trafnych decyzji, gotowość do poświęceń, cierpliwość w działaniu, dokładność, a także typową kobiecą empatię wobec drugiego człowieka – oceniła Pierwsza Dama.

– Myślę, że już nikogo nie dziwi kobieta w mundurze. Dzięki silnej motywacji kobiet do podejmowania tego rodzaju wyzwań, sprawy bezpieczeństwa przestały być domeną tylko i wyłącznie mężczyzn – powiedziała Kornhauser-Duda.

„Wśród funkcjonariuszy, którzy dbają o moje bezpieczeństwo, jest kobieta”

Podkreśliła, że „tradycja kobiet w służbach w naszym kraju jest dość długa, bo prawie stuletnia”, a jako pierwsza oficjalnie przyjęła kobiety w swoje szeregi Służba Więzienna, w której obecnie 18 proc. funkcjonariuszy to kobiety.

Zauważyła, że ok. 15,5 tys. kobiet służy w policji, a procentowo najwięcej – jedna czwarta – w Straży Granicznej i CBA – ok. 30 procent. Ilościowo najwięcej kobiet mają Ochotnicze Straże Pożarne: spośród 700 tys. strażaków ochotników, 60 tys. to druhny, które jeżdżą do pożarów, a także kierują akcjami ratowniczymi.

Jak dodała, w Państwowej Straży Pożarnej służy ok. 1200 kobiet – niespełna 4 proc. wszystkich funkcjonariuszy. Małżonka prezydenta wyraziła przekonanie, że wynika to z konieczności przejścia bardzo trudnych testów sprawnościowych – takich samych dla kobiet i mężczyzn.

– Wśród funkcjonariuszy, którzy dbają o moje bezpieczeństwo, jest kobieta, pani młodszy podchorąży. Jestem naprawdę bardzo, bardzo zadowolona z jej pracy. Nie czuję żadnej różnicy, jeśli chodzi o zapewnienie mi bezpieczeństwa w porównaniu do jej kolegów – mężczyzn – powiedziała Pierwsza Dama.

Wyraziła też satysfakcję, że kobiety „zaczęły zajmować kluczowe stanowiska w służbach”. – Przełomowym momentem była pierwsza w policji nominacja generalska, która miała miejsce w 2015 r., a otrzymała ją pani Irena Doroszkiewicz – przypomniała Kornhauser-Duda. Podkreśliła, że w 2016 r. po raz pierwszy w historii kobieta, nadinsp. Helena Michalak, została zastępcą komendanta głównego policji.

Zdaniem Pierwszej Damy, w wojsku, gdzie kobiet jest ok. 6 tys. (blisko 6 proc. żołnierzy) „powinno być ich więcej”; podkreśliła zarazem, że kobiety służą we wszystkich rodzajach sił zbrojnych. „W historii wojskowości polskiej mieliśmy do tej pory tylko dwie kobiety w randze generała brygady. Ale mam nadzieję i bardzo liczę na to, że w niedługim czasie – znowu kobieta dostanie nominację generalską, i to kobieta w czynnej służbie” – podkreśliła.

W spotkaniu wzięło udział ponad 230 kobiet z ok. 20 służb i formacji mundurowych ze 115 jednostek z całego kraju.

Kobiety żołnierze i funkcjonariusze mówiły o motywacji, dla której wstąpiły do wojska, policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Straży Granicznej i SOP i o doświadczeniach z codziennej służby. Znane melodie zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Głównej Policji.

Do zebranych dołączył prezydent Andrzej Duda, który złożył funkcjonariuszkom życzenia „wszystkiego, wszystkiego najlepszego”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej