Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Bojownik ISIS stanie przed polskim sądem. Jest akt oskarżenia

Do Sądu Okręgowego w Katowicach trafił akt oskarżenia przeciwko Mouradowi T., Marokańczykowi podejrzanemu o terroryzm i udział w międzynarodowej organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie - dowiedział się PAP.

Wyłudzili 300 mln zł VAT. Kolejna osoba usłyszała zarzuty

Zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej postawiła wrocławska prokuratura księgowej w śledztwie dotyczącym wyłudzenia 300 mln...

zobacz więcej

Tajne śledztwo w sprawie Marokańczyka podjęto we wrześniu 2016 r., gdy zatrzymała go w Polsce Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Akt oskarżenia przesłano do sądu w połowie lutego 2018 - wynika z uzyskanych w środę przez PAP informacji.

T. postawiono m.in. zarzut udziału w zorganizowanym związku przestępczym o charakterze zbrojnym - międzynarodowej organizacji terrorystycznej określanej jako Państwo Islamskie. Jej celem jest zastraszenie obywateli krajów Unii Europejskiej.

Zwiadowca zamachowców z Paryża

Według śledczych T. pełnił rolę zwiadowcy Abdelhamida Abbaouda, podejrzewanego o organizowanie zamachów w Paryżu 13 listopada 2015 r. oraz o organizację zamachu na pociąg THALYS relacji Amsterdam - Paryż. Abbaoud wielokrotnie występował w materiałach propagandowych ISIS, miał zajmować się wysyłaniem bojowników i zwiadowców do krajów Europy Zachodniej oraz młodych muzułmanów na szkolenia wojskowe w Syrii. Został zabity przez francuską policję w zasadzce w Saint Denis 18 listopada 2015 r.

Zatrzymany w Polsce T. miał zbierać i przekazywać Abbaoudowi informacje z trasy, którą poruszał się po Europie. Od zatrzymania przez delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach przebywał w areszcie, systematycznie wydłużanym przez sąd na wniosek nadzorującego śledztwo ABW śląskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Trudne śledztwo

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział PAP, że jest to jedna z pierwszych spraw w Polsce przeciw bojownikowi ISIS, zakończona aktem oskarżenia i postawieniem przed sądem osoby współpracującej z tak ważnym przedstawicielem Państwa Islamskiego.

– Postępowanie w tej sprawie było bardzo trudne dowodowo - prowadzący śledztwo wykonywali osobiście czynności na terenie wielu krajów Unii Europejskiej. Przy zbieraniu materiału dowodowego korzystano też z ustaleń organów wymiaru sprawiedliwości państw UE dotyczących działalności ISIS - powiedział PAP Żaryn, potwierdzając skierowanie aktu oskarżenia.

źródło:

Zobacz więcej