RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Izrael: Do internetu wyciekł ściśle tajny dokument ministerstwa obrony

Dokument ma zawierać tajne informacje na temat siły uderzeniowej armii izraelskiej (fot. REUTERS/Yannis Behrakis)

Ściśle tajny dokument izraelskiego ministerstwa obrony pojawił się w internecie – poinformował we wtorek dziennik „Haaretz”.

Iran naruszył przestrzeń powietrzną Izraela. Izrael odpowiedział ogniem, ale stracił F-16

Izraelska armia poinformowała, że zestrzeliła irańskiego drona wystrzelonego z Syrii, a także w odpowiedzi na atak uderzyła w sobotę w irańskie...

zobacz więcej

Według izraelskiego dziennika podpisany osobiście przez szefa resortu Awigdora Liebermana dokument zawiera tajne informacje na temat siły uderzeniowej armii izraelskiej i metod prowadzenia przez nią operacji zbrojnych. Nie jest jasne, czy chodzi tutaj o efekt niedbałości ministerstwa obrony albo samej armii, czy też o skutki ataku hakerskiego – zaznaczyła gazeta.

Podała też, że w co najmniej dwóch miejscach dokumentu wymieniono nazwy mechanizmów obronnych bądź systemów, których istnienie armia izraelska dotąd utajniała. Jej rzecznik powiedział „Haaretzowi”, że jeden z systemów jest tak tajny, iż nie wolno wymieniać jego nazwy w rozmowach telefonicznych.

Internetowe ujawnienie dotyczy też specjalnej metody działania jednostki wojskowej, co może pozbawić izraelską armię określonego potencjału bojowego. Informacje te mógł z internetu ściągnąć każdy, ale ich publikacja stanowiłaby naruszenie przepisów o cenzurze wojskowej.

Jak oświadczył „Haaretzowi” wojskowy rzecznik, całą sprawę traktuje się jako „poważny błąd w egzekwowaniu bezpieczeństwa informacyjnego”, którego okoliczności ma wyjaśnić wszczęte śledztwo.

źródło:

Zobacz więcej