RAPORT

Wojna na Ukrainie

Norweski wywiad: Rosjanie ćwiczą ataki na cele militarne w Norwegii

Zdaniem szefa wywiadu wojskowego Norwegii działania m.in. rosyjskiego lotnictwa to nowy wymiar rosyjskiej aktywności militarnej w regionie (fot. arch.PAP/ITAR-TASS)
Zdaniem szefa wywiadu wojskowego Norwegii działania m.in. rosyjskiego lotnictwa to nowy wymiar rosyjskiej aktywności militarnej w regionie (fot. arch.PAP/ITAR-TASS)

Rosyjskie lotnictwo wojskowe ćwiczyło ataki na strategiczne cele militarne w Norwegii. Informację ujawnił dziś norweski wywiad wojskowy.

„Groźby Rosji wobec sojuszników z NATO są nie do przyjęcia”

Ostrzeżenia prezydenta Rosji Władimira Putina wobec sojuszników z NATO są nie do przyjęcia i nie przyczyniają się do uspokojenia sytuacji. NATO nie...

zobacz więcej

Aktywność Rosjan odnotowano w ubiegłym roku na północy kraju. – W marcu dziewięć rosyjskich bombowców taktycznych przeprowadziło lot symulujący atak na bazę norweskiego wywiadu w Vardo nad Morzem Barentsa – powiedział podczas konferencji prasowej szef norweskiego wywiadu wojskowego generał Morten Haga Lunde. W czasie eskapady bombowce były eskortowane przez myśliwce MiG-31, później samoloty powróciły do bazy rosyjskich sił powietrznych na Półwyspie Kolskim.

Natomiast w maju eskadra 12 rosyjskich bombowców leciała w rejon ćwiczeń prowadzonych przez jednostki floty NATO przy norweskich wybrzeżach Morza Północnego. Tydzień później podobną operację przeprowadzono przeciwko instalacjom wojskowym na wyspie Bodo.

Rosyjski pokaz siły oraz rozmieszczanie systemów rakiet Iskander oraz Bastion w pobliżu granicy z Norwegią oznacza, zdaniem generała Lunde, nowy wymiar rosyjskiej aktywności militarnej w regionie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej