RAPORT

Pogarda

Kim Dzong Un chce „dynamicznie rozwijać” stosunki z Koreą Płd.

Rozmowy mają głównie na celu doprowadzenie do dialogu (fot. Kyodo News via Getty Images)
Rozmowy mają głównie na celu doprowadzenie do dialogu (fot. Kyodo News via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un powiedział delegacji południowokoreańskiej, która przebywa z wizytą w Pjongjangu, że jest zdecydowany „dynamicznie rozwijać” stosunki z Koreą Płd. i „napisać nową historię narodowego zjednoczenia” - poinformowała oficjalna agencja KCNA.

Kim Dzong Un: Korea Północna jest „światową potęgą militarną”

Dysponująca bronią nuklearną Korea Północna jest „światową potęgą militarną” – oświadczył w czwartek przywódca tego kraju Kim Dzong Un podczas...

zobacz więcej

Jak głosi komunikat agencji Kim Dzong Un „dowiedział się od specjalnego wysłannika z południa o gotowości prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina do spotkania na szczycie”. Północnokoreański przywódca dokonał z nim wymiany poglądów i „udzielił satysfakcjonującej zgody”.

Licząca 10 osób delegacja Korei Południowej, na czele której stoi szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Czung Uj Jong, przybyła do Pjongjangu w poniedziałek, a następnie odbyła spotkanie z Kim Dzong Unem. Byli to najwyżsi rangą urzędnicy z Korei Południowej, którzy spotkali się z północnokoreańskim dyktatorem, od kiedy objął on władzę w 2011 r. po śmierci swego ojca Kim Dzong Ila.

Rozmowy mają głównie na celu doprowadzenie do dialogu między Koreą Płn. a USA. Południowokoreańscy dyplomaci mają skoncentrować się na ustaleniu warunków tego dialogu, a także warunków rozmów o denuklearyzacji.

Przedstawiciel władz w Seulu poinformował, zastrzegając sobie anonimowość, że delegacja, której członkami są również szef wywiadu Suh Hun i wiceminister ds. zjednoczenia Korei Płd. Czun Hae Sung, ma we wtorek kontynuować rozmowy. Rząd Korei Płd. liczy, że wizyta stworzy „pozytywną atmosferę”.

Jak informuje Agencja Reutera, Czung i Suh mają udać się w tym tygodniu do Waszyngtonu, żeby poinformować stronę amerykańską o wynikach rozmów w Pjongjangu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej