Węgry: Konferencja poświęcona Żołnierzom Wyklętym

Po konferencji został wyświetlony film Konrada Łęckiego pt. „Wyklęty” (fot. Instytut Polski)

W Budapeszcie odbyła się konferencja o losach żołnierzy podziemia antykomunistycznego w latach 1944-56 w Polsce i na Węgrzech. Zorganizowały ją Instytut Polski i węgierski Komitet Pamięci Narodowej.

„Nie było celem Żołnierzy Wyklętych mordowanie ludności cywilnej”

Nie było celem Żołnierzy Wyklętych mordowanie ludności cywilnej. W walkach zdarzały się takie incydenty, ale nikt tego nie przysłania. Tak samo jak...

zobacz więcej

Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz powiedział Polskiemu Radiu, że dzięki konferencji Polacy i Węgrzy mogą poznać historię zbrojnych organizacji antykomunistycznych działających w tych krajach, zarówno Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, jak i węgierskich „Białych Gwardii”.

Jacek Pawłowicz przyznał, że obecnie wiedza o Żołnierzach Wyklętych jest na Węgrzech - jak to określił - „żadna”. Dodał, że Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL chce nawiązać współpracę z Centrum Terroru na Węgrzech, które - jak zauważył dyrektor polskiej placówki - pokazuje „barbarzyństwo komunistów”.

Podczas konferencji przedstawiono biografię rotmistrza Witolda Pileckiego oraz plany budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Jest to pierwsza na Węgrzech konferencja poświęcona żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego.

Jacek Pawłowicz mówił o planach współpracy polskich i węgierskich placówek dokumentujących działalność komunistycznego aparatu represji. Zapowiedział, że są już konkretne plany dotyczące popularyzowania na Węgrzech działalności Żołnierzy Wyklętych, otwarta ma być też wystawa w języku węgierskim o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

W trakcie konferencji, między wystąpieniami uczestnicy mogli wysłuchać koncertu Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego pt. „Podziemna armia powraca”. Po konferencji został wyświetlony film Konrada Łęckiego pt. „Wyklęty”.

źródło:
Zobacz więcej