RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ukradli ponad 100 samochodów. Rozbierali je na części, z których składali nowe auta

Najnowsze

Popularne

Co najmniej 150 samochodów, głównie volkswagenów i renault, ukradł autogang z Gorzowa Wielkopolskiego, rozbity przez miejscowy zarząd CBŚP. 11 członków bandy zatrzymano na terenie woj. lubuskiego, Brandenburgii oraz Berlina. Przestępcy rozbierali na części kradzione pojazdy, a potem składali „nowe” auta, które trafiały do sprzedaży. W czasie akcji zabezpieczono majątek gangu wart ponad 5,5 mln zł.

„Klonowali” kradzione auta, ale się „przejechali”. Szajka paserów rozbita

Seaty, Volkswageny i auta japońskie – w kradzieży takich samochodów wyspecjalizowała się szajka złodziei, która po łup jeździła do Hiszpanii. Tam...

zobacz więcej

– Rozbita grupa zajmowała się kradzieżami samochodów i legalizacją przerobionych aut. Następnie pojazdy były sprzedawane osobom prywatnym, ale także np. firmom, zajmującym się wypożyczaniem samochodów. Można powiedzieć, że było to dobrze zorganizowane konsorcjum, w skład którego wchodziły „dziuple” oraz hale fabryczne, gdzie składano „nowe” auta – mówi portalowi tvp.info jeden z oficerów CBŚP.

Grupa działała od 2013 roku na terenie zachodniej Polski oraz w Niemczech. Złodzieje specjalizowali się w kradzieżach samochodów osobowych oraz dostawczych marek Volkswagen oraz Renault. Pojazdy trafiały do dziupli i magazynów działających np. w stodołach oraz halach magazynowych. Tam samochody rozbierano na części, z których usuwano wszelkie oznaczenia pozwalające na zidentyfikowanie auta. Części i podzespoły montowano tak, że nowe samochody były nazywane przez złodziei „składakami” lub „przeszczepami”. Przestępcy oferowali później pojazdy na znanych portalach ogłoszeniowych lub wstawiali do zaprzyjaźnionych komisów.

Sukces CBŚP. Zlikwidowano punkt przerabiania kradzionych samochodów

Policjanci CBŚP z Białegostoku zlikwidowali ukrytą w lesie dziuplę samochodową, w której znaleźli części i podzespoły pochodzące z luksusowych...

zobacz więcej

Zatrzymania o świcie

Uderzenie w gang miało miejsce w miniony wtorek. W akcji wzięli udział funkcjonariusze CBŚP z Gorzowa wspierani przez kolegów z Poznania i Szczecina, gorzowscy celnicy i policjanci z Saksonii-Anhalt, Brandenburgii oraz z Berlina. Operację podzielono na dwa etapy.

Najpierw zajęto się zatrzymaniem członków gangu. Większość ujęto wcześnie rano, wyciągając ich z łóżek. Tak wpadł m.in. herszt grupy, któremu w Prokuraturze Okręgowej w Gorzowie przedstawiono zarzuty popełnienia ponad 100 przestępstw, w tym kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz zlecania kradzieży aut. Poza szefem zatrzymano także złodziei samochodów i mechaników grupy. W sumie ujęto 11 osób, wliczając kilku przestępców, których do prokuratury dowieziono z aresztów.

Materiał dowodowy zebrany przez śledczych nie pozostawił wątpliwości sądowi, który zdecydował o aresztowaniu wszystkich zatrzymanych.

Ukradli skradzione auto z parkingu Straży Granicznej. Padły strzały

Polska i niemiecka policja poszukuje sprawców kradzieży samochodu z parkingu Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Świnoujściu. Złodzieje...

zobacz więcej

Zajęli majątek gangu

Drugi etap akcji zaczął się dwie godziny po zatrzymaniu członków gangu. Polscy i niemieccy policjanci oraz funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego wkroczyli do 15 obiektów wykorzystywanych przez autogang: garaży, stodół i hal. Natrafili w nich na blisko 300 podzespołów i części. Funkcjonariuszom towarzyszyli eksperci z laboratoriów kryminalistycznych z Gorzowa Wielkopolskiego, Poznania i Szczecina. Dzięki nim już na miejscu zidentyfikowano 30 części z kradzionych samochodów. Jedna z nich pochodziła z mercedesa skradzionego w lutym tego roku.

W czasie akcji, która trwała do późnych godzin nocnych, zabezpieczono ponad 40 samochodów o wartości ponad 2,5 mln zł.

Jednocześnie policjanci zajęli się także ustalaniem majątku członków gangu. W ich mieszkaniach i biurach odnaleziono liczne dokumenty i odkrycia trzech skrytek bankowych. – W sprawę zaangażował się również Europol, który wspierał nasze działania, wykorzystując nowoczesny sprzęt elektroniczny, umożliwiający odczytywanie informacji na zabezpieczonych nośnikach danych, oraz Wydział ds. Odzyskiwania Mienia BK KGP, który wspomógł działania w obszarze ustalania składników majątkowych – powiedziała kom. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej